Program Wolontariatu PZPN - olbrzymie zainteresowanie

07 luty 2019

Ponad półtora tysiąca osób z Polski i z zagranicy wyraziło chęć wsparcia organizacji tegorocznych Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 w Polsce, składając elektroniczny wniosek rekrutacyjny do Programu Wolontariatu PZPN.

W połowie stycznia rozpoczął się etap rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, który zadecyduje o ostatecznym wyborze wolontariuszy.

Począwszy od 23 maja, przez ponad trzy tygodnie oczy całego futbolowego świata skierowane będą na Polskę – gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Mecz otwarcia tej największej piłkarskiej imprezy roku 2019 rozpocznie się wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego na stadionie w Łodzi przy ulicy Piłsudskiego 138. Najlepsi młodzi piłkarze z całego świata przystąpią do rywalizacji również w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie i w Tychach.
Zwycięzców wyłoni wielki finał zaplanowany na 15 czerwca.

We wrześniu 2018 roku Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił nabór kandydatów do Programu Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, który spotkał się z bardzo dużym odzewem.
Elektroniczne wnioski rekrutacyjne (w liczbie aż 1 818 zgłoszeń) przesłało 1 683 wolontariuszy. Różnicę tych wyników uzasadnia fakt, iż każdy ochotnik mógł złożyć swoją aplikację do kilku miast.

Do Bielska-Białej napłynęło 198 wniosków.

W gronie chętnych do udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 zdecydowanie przeważają osoby w wieku 18-24 lata - te wypełniły aż 61% wszystkich wniosków.
35% to osoby w wieku 25-44 lata, a pozostałe 4% to wolontariusze w wieku 45+. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jeden z wniosków został nadesłany przez osobę w wieku 91 lat, co najlepiej pokazuje, że wolontariat nie ma barier wiekowych.

“Rywalizację” płci nieznacznie na swoją korzyść rozstrzygnęli panowie, którzy wysłali 51% zgłoszeń, przy 49% aplikacji pań.

Większość zgłoszeń, bo aż 63%, wypełniły osoby spoza Miast Gospodarzy. Wśród nich znaleźli się również kandydaci z zagranicy, m.in. z Ekwadoru, Brazylii, Indonezji, Portugalii, Turcji, Azerbejdżanu, Rosji, czy Zimbabwe.
Najdalszym kierunkiem, z którego napłynął wniosek do Bielska-Białej, była Wielka Brytania, oddalona od Polski o ponad 2 000 km.

Językiem obcym, którym włada największa liczba ochotników jest angielski – jego znajomość zadeklarowało 92% osób. W dalszej kolejności uplasowały się języki niemiecki (58%) oraz hiszpański (22%). Wśród pozostałych języków znaleźć można m.in. portugalski, francuski, rosyjski, ukraiński, fiński, czeski, słowacki, a nawet migowy, chiński czy arabski.

Na uwagę zasługują także ciekawostki. Jeśli podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, któryś z ochotników zapomni imienia koleżanki lub kolegi z wolontariatu, najbardziej prawdopodobnym, trafnym strzałem będzie użycie imienia Mateusz lub Ania. To właśnie od osób o tych imionach napłynęło najwięcej zgłoszeń. 

Rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami, czyli drugi i ostatni etap rekrutacji wolontariuszy na Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019, zakończą się w lutym.
Ostateczna lista osób wybranych do udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 zostanie ogłoszona wraz z końcem miesiąca. Następnie wolontariusze przystąpią do etapu szkoleń,
mających na celu przygotowanie ich do działań turniejowych