Polskie miasteczka II - Powidoki.Grzegorz Sztwiertnia.

12 kwiecień 2019

Wystawa będzie pierwszą pełną prezentacją najnowszego cyklu Polskie miasteczka II/ Polish Village series II (2017–2019).

Cykl ten oparty został na słynnych reliefach Franka Stelli Polish Village Series (1970–1974) oraz rysunkach Władysława Strzemińskiego z czasów okupacji (m.in. Białoruś Zachodnia, 1939/40; Deportacje, 1940; Tanie jak błoto, 1944). Główną częścią projektu są wielkoformatowe obrazy na płótnach o wymiarach 170×170 cm, kontynuujące realizację Stelli, powstałą z inspiracji publikacją Marii i Kazimierza Piechotków Bóżnice drewniane…, przetłumaczoną na język angielski w 1959 r.

Cykl Sztwiertni interpretuje architekturę i kolorystykę wybranych murowanych synagog, wychodząc od kolejnej publikacji Piechotków Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Polskie miasteczka II to zestaw kilkunastu obrazów stworzonych na bazie wybranych i zachowanych do dziś synagog (m.in. z Bobowej, Tykocina, Szydłowa, Pińczowa, Kazimierza Dolnego). Sposób zapisu wielowarstwowej struktury poszczególnych obrazów jest wynikiem wielokrotnego nanoszenia planów architektonicznych wybranych synagog, precyzyjnego montażu ich zarysów i kształtów oraz wypełniania kolorami odpowiadającymi jak najwierniej oryginalnym polichromiom wnętrza i fasady.

Bielska prezentacja składać się będzie zarówno z obrazów, jak również dokumentacji przebiegu prac nad tym przedsięwzięciem. Dodatkowo zobaczyć będzie można mniejsze realizacje tematycznie spójne z głównym cyklem, m.in. Powidoki II, w ramach którego artysta inspiruje się nieistniejącymi, całkowicie zburzonymi świątyniami (m.in. zaprezentowana zostanie synagoga w Bielsku). Całość ekspozycji zostanie uzupełniona instalacją Kuczka bielska, która w zamyśle artysty ma podkreślać charakter wystawy, jako przestrzeni otwartej na Niebo…

O Autorze:
Grzegorz Sztwiertnia (ur. w 1968 w Cieszynie) jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów wizualnych. Jego dorobek twórczy, opisywany wielokrotnie przez historyków sztuki, krytyków i kuratorów, zawiera znaczące realizacje na kilku odrębnych polach artystycznych dyscyplin: malarstwa i rysunku, obiektu i instalacji przestrzennych, wideo i fotografii. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: nagrody indywidualnej Brązowy Krzyż Zasługi przyznanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2017), Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP (2017), Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).


Wystawa czynna od 27 kwietnia do 23 czerwca 2019 r.
Wernisaż 26 kwietnia 2019, godz. 19.00
Stara Fabryka, pl. Żwirki i Wigury 8, Bielsko-Biała