LIPA 2019

19 maj 2019

XXXVII Wojewódzki i XXIII Ogólnopolski
Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2019

pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej
LIPA jest najstarszym trwającym nieprzerwanie konkursem literackim w Polsce. Po raz pierwszy jej finał odbył się 4 czerwca 1983 r.! Niezmiennie organizuje go Spółdzielnia Mieszkaniowa Złote Łany w Bielsku-Białej. Uczestnikami Przeglądu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne, a ilość prac ograniczona do sześciu tekstów. W przypadku utworów prozatorskich lub form dramatycznych objętość prac ograniczono do pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9 000 znaków). Warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych utworów (nigdzie wcześniej niepublikowanych) w trzech egzemplarzach. Prace powinny być napisane na komputerze. Utwory należy opatrzyć słownym godłem (pseudonimem); to samo godło należy wpisać do karty zgłoszenia, która jest jedyną informacją  o autorze. Organizatorzy proszą o czytelne wypełnianie karty i załączników.

Do utworu pełnoletni uczestnicy dołączają zgodę na udział w konkursie oraz przetwarzanie i publikację ich danych osobowych  - Załącznik nr 2 do karty zgłoszenia. W przypadku osób niepełnoletnich powyższą zgodę wyrażają ich rodzice (opiekunowie prawni) - Załącznik nr 1 do karty zgłoszenia. Regulamin, karta zgłoszenia i załączniki można pobrać na www.sckbest.pl .

Termin nadsyłania prac wraz z kartami uczestnika upływa 14 czerwca 2019 r. Prace należy przesłać pod adresem: Spółdzielcze Centrum Kultury "BEST" przy Spółdzielni  Mieszkaniowej "Złote Łany"; 43-300 Bielsko-Biała, Jutrzenki 22 - z dopiskiem Lipa 2019.

Jury Przeglądu (Tomasz Jastrun - przewodniczący, Jan Picheta, Juliusz Wątroba) dokona oceny nadesłanych utworów wybierając 100 prac 100 najlepszych autorów. Wszystkie nagrody są równorzędne.  Lista finalistów zostanie ogłoszona na stronie www.sckbest.pl 6 września 2019, jednocześnie laureaci zostaną powiadomieni listownie. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i publiczna prezentacja nagrodzonych utworów połączone będą z panelem dyskusyjnym i warsztatami literackimi prowadzonymi przez jurorów na podsumowaniu przeglądu 18 października 2019 r.  Szczegółowych informacji udziela organizator (p. Irena Edelman) pod numerem 033 499 08 13 (lub 33) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00. Pytania można kierować również na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . 

Laureatkami pierwszej „Lipy" były m. in. znana aktorka Starego Teatru, Ewa Kaim oraz autorka tekstów do musicali, Aleksandra Chrystowska. W naszym przeglądzie wielokrotnie nagradzani byli: aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Edyta Duda, krakowski artysta plastyk Wojciech Książek, historyk sztuki i autor wystaw w Nowym Jorku Maurycy Kulak, autorka kilku tomów wierszy Antonina Lisiecka, autor książki prozatorskiej, filolog Gracjan Pająk, dr hab. filologii słowiańskiej Patrycjusz Pająk, dramaturg,  prozaik i reporter, autor głośnej książki „Kołchoz im. Adama Mickiewicza" i sztuk teatralnych, laureat głównej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013 Artur Pałyga, pracownik naukowy McGill University w Montrealu Anna Piotrowska, artysta plastyk i fotografik, laureat wielu nagród międzynarodowych Sławomir Rumiak, autorka książek poetyckich i powieści, laureatka nagrody Stanisława Lema Jolanta Stefko, parokrotny reprezentant młodzieży polskiej podczas sesji Rady Europy, prozaik Jerzy Ziemacki, dziennikarze Szymon Broda, Małgorzata Mrowiec, Beata Tyrna, Marcin i Mikołaj Kozłowscy, profesorowie Janusz Bujnicki i Katarzyna Wądolna itd. 


Oto, co o „Lipie" sądzi znany poeta Tomasz Jastrun (przewodniczący jury):

Lipa to niezwykła i ważna impreza, z trzydziestoparoletnią tradycją. Ma zasięg ogólnopolski, ale na szczęście nie stosuje miar sportowych – jest aż sto równorzędnych nagród. I tak powinno być tam, gdzie mamy do czynienia z dziećmi, mało odpornymi na porażkę, i ze sztuką – z natury niewymierną. Dzisiaj, gdy znikają literackie pisma, gdy poezja i proza mają coraz mniej miejsca w życiu, a literackie talenty nie mają gdzie się rozwijać, "Lipa" ma ogromne znaczenie, gdy chodzi o podtrzymanie literackich tradycji w Polsce. "Lipa" inspiruje i zachęca młodych ludzi do zajmowania się sztuką. Nie przypadkiem w konkursie przeważają dzieci z małych miasteczek, a nawet ze wsi. Pan Bóg bowiem sieje talentami po całej Polsce i nie wybiera miejsc, a tym właśnie dzieciom z małych ośrodków zwykle najtrudniej ocalić własną wrażliwość i swój talent. Spotkanie w Bielsku-Białej daje im nadzieję i siłę. Forma podsumowania przeglądu w Klubie "Best", uroczyste wręczanie nagród, spotkania, warsztaty literackie, występy artystyczne, w końcu zbiór nagrodzonych utworów – książka, która jest dzieckiem "Lipy", to wszystko staje się dla młodych ludzi wielką artystyczną przygodą  i często określa na zawsze ich stosunek do świata.