8 osób poniosło śmierć

06 grudzień 2019

8 osób poniosło śmierć w wyniku wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym w Szczyrku

4 grudnia 2019 roku, o godz. 18.26 stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego w Bielsku Białej otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Niezwłocznie zadysponowano do działań zastępy z JRG Bielsko-Biała oraz pobliskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi potwierdził, iż na skutek wybuchu budynek mieszkalny uległ całkowitemu zniszczeniu, a gruzy objęte były pożarem. Otrzymano informację, ze w budynku mogło przebywać kilka osób. W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i obronie budynków sąsiednich. Zadysponowano dodatkowe siły w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju z dwoma psami do działań poszukiwawczych. Następnie niezwłocznie przystąpiono do odgruzowywania i przeszukiwania terenu katastrofy, jednakże ze względu na wydobywające się zarzewia ognia spod gruzu i elementów konstrukcyjnych zawalnego obiektu, działania poszukiwawcze były utrudnione. Działania prowadzone były ręcznie oraz przy pomocy specjalistycznego sprzętu, między innymi geofonu oraz kamer wziernikowych.


W katastrofie zginęło 8 osób. Akcję poszukiwawczo - ratowniczą zakończono 5 grudnia 2019 roku o godz. 14.45.

Na miejscu akcji przebywali Pan Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski oraz nadbryg. Jacek Kleszczewski - śląski komendant wojewódzki PSP, który po przybyciu przejął kierowanie działaniami ratowniczymi.

Na miejsce katastrofy przybyli Pan Jacek Sasin - wiceprezes Rady Ministrów, Pan Maciej Wąsik - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz bryg. Andrzej Bartkowiak - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Szefowie służb obecni na miejscu działań zameldowali Wicepremierowi przebieg dotychczasowych działań i ustaleń w sprawie katastrofy.

W sumie w akcji udział brało: 33 zastępy PSP (206 ratowników), 23 zastępy OSP (105 ratowników), kompanie szkolne ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, 144 policjantów, 3 zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, pogotowie gazowe i energetyczne.

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcie: mł.asp. Damian Golański KW PSP w Katowicach, mł. kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach