Pożar zakładu zagospodarowania odpadami w Międzyrzeczu Górnym

10 grudzień 2019

Wczoraj o godzinie 3:45 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej otrzymał zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu zajmującego się zagospodarowaniem odpadów w Międzyrzeczu Górnym. Pożarem była objęta cała hala o powierzchni ok. 300 mkw. Nikt nie ucierpiał. 

Ponieważ w wyniku pożaru doszło do zawalenia się stalowej konstrukcji dachu, działania gaśnicze prowadzono m.in.  z dwóch drabin mechanicznych. Objęta ogniem hala bezpośrednio przyległa do budynku biurowego oraz drugiej hali, dlatego też strażacy prowadzili działania w obronie, celem niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na ww. obiekty.

Podczas działań dowódca akcji podjął decyzję o utworzeniu stanowiska wodnego, celem zaopatrzenia w wodę do celów gaśniczych. Występująca siec hydrantowa wzdłuż drogi dojazdowej nie była na tyle wydajna, żeby zasilić wszystkie pojazdy. Woda była czerpana z naturalnego cieku wodnego oddalonego około 300m od pożaru.

 W momencie kiedy magistrala wodna miała wystarczającą wydajność, podjęto decyzję o utworzeniu drugiego odcinka bojowego składającego się z 3 prądów wody. Odcinki te były umiejscowione od strony wschodniej, na drodze dojazdowej do firmy, wzdłuż dłuższego boku palącej się hali. Prądy były podawane z poziomu gruntu do hali przez otwory okienne i otwory powstałe po uszkodzonych elementach konstrukcji stalowej (ściany z blachy falistej które odpadły od konstrukcji).

Na miejsce zadysponowano również kontener z zaporami sorpcyjnymi i zastawkami z Komendy Powiatowej w Pszczynie, którymi zabezpieczono pobliskie cieki wodne. W działaniach wykorzystano również kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych z JRG Knurów. Na miejsce zdarzenia przybył również Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera oraz grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Policja pod nadzorem prokuratora ustala rodzaj i ilość substancji znajdujących się w hali podczas pożaru - brak możliwości wcześniejszego ustalenia ze względu na problem z uruchomieniem serwerów w firmie (zalana część serwerowni).

Od godziny 8.00 prowadzono sukcesywne dogaszanie pojawiających się zarzewi ognia za pomocą wody, a następnie wodnego roztworu środka pianotwórczego (wytwornica pianowa). Dodatkowo prowadzono monitoring pobliskich cieków wodnych.

 O godzinie 17.40 przekazano policji miejsce zdarzenia.

Sytuacja o godz. 8.00 dn. 10.12.2019 r.
Na miejscu zdarzenia w dalszym ciągu znajdują się dwa zastępy gaśnicze, które dozorują pogorzelisko i dogaszają ewentualne zarzewia pożaru.

Spaleniu uległa hala magazynowa o wymiarach 30x10m wraz z wyposażeniem, elewacja biurowca oraz zadaszenie sąsiedniej hali przylegającej.

W działaniach wzięło udział kilkadziesiąt  zastępów straży pożarnej, w tym jednostki z OSP Jasienica, Międzyrzecze Dolne, Lipowiec, Wilkowice, Mazańcowice, Lipnik, Rudzica, Iłownica, Lanek, Międzyrzecze Górne.