Młodość i tradycja na Spotkaniu Noworocznym z Twórcami i Animatorami Kultury. Wyróżnienia

10 luty 2020

WYRÓŻNIENIA:

Animatorzy życia kulturalnego lokalnej społeczności

1.   Karol Kóska (Gmina Bestwina)

Pan Karol Kóska pochodzi z Kaniowa. Od dziecka uczył się fachu stolarskiego, a w latach 70-tych zafascynował się rzeźbiarstwem. Wykształcił wielu uczniów pracując w rodzinnym zakładzie stolarskim. Interesuje się historią, filozofią. Od ponad 40 lat tworzy piękne, ozdobne ramy z drewna, które zaskakują oczy każdego widza. Rzeźbi ubogacone naturalistycznymi elementami ramy, zegary, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Jego prace prezentowane były w Czechowicach – Dziedzicach, w Muzeum w Goczałkowicach – Zdroju i na terenie gminy Bestwina.

2.   Grzegorz Boboń (Gmina Bestwina)

Etnograf, dr nauk humanistycznych, badacz kultury ludowej, autor wielu publikacji naukowych, członek jury festiwali folklorystycznych, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie.Łączy pracę zawodową ze społeczną, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-kulturalnym gminy Bestwina. Aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Pomysłodawca i organizator szeregu uroczystości, imprez kulturalno-rekreacyjnych oraz wystaw i konkursów. Inicjator powstania bestwińskiego „Parku Miniatur” przy Muzeum Regionalnym, gdzie od listopada zeszłego roku można bezpłatnie i o każdej porze zapoznać się z historią i podziwiać dokładne modele zabytkowych kościołów i pałacu Habsburgów w Bestwinie.

 3.   Marta Wajdzik (Gmina Buczkowice)

Mieszkanka Buczkowic. Saksofonistka altowa i sopranowa. Jest laureatką licznych konkursów muzyki klasycznej, od 8 lat skupiona na rozwoju w kierunku muzyki jazzowej. W 2017 r. zdobyła wyróżnienie indywidualne dla najlepszego solisty Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Jazzowych Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz nagrodę dla najlepszego instrumentalisty XX Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Koncertuje ze swoim własnym zespołem “Marta Wajdzik Project”. W 2019 została laureatką Grand Prix na III konkursie Junior Młyn Jazz Festival oraz otrzymała stypendium na warsztaty jazzowe w Nowym Jorku. Zajęła 1 miejsce w kategorii solista-instrumentalista Blue Note Poznań Competition 2019. W grudniu 2019 r. nagrała swoją debiutancką płytę „My Planet”, której premierowy koncert otwiera tegoroczną edycję Bielskiej Zadymki Jazzowej.

4.   Piotr Maga (Gmina Czechowice-Dziedzice)

Od roku 2015 jest solistą Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, w którym gra role pierwszoplanowe, jednocześnie angażując się w organizację spektakli, koncertów i festiwali. Od roku 2018 reżyseruje spektakle z grupą aktorską Movimento. Aktywnie angażuje się w wydarzenia związane z promocją poezji - jak coroczny Festiwal Poezji Słowiańskiej oraz Krakowski Salon Poezji w Czechowicach - Dziedzicach. Obecnie społecznie  prowadzi młodszą grupę aktorską CTM Movimento. We wrześniu 2019 otrzymał nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Józefa Świdra w Czechowicach - Dziedzicach.

5.   Krzysztof Czader (Gmina Jaworze/Jasienica)

Rzeźbiarz, plastyk, animator kultury, miłośnik przyrody, a wreszcie człowiek, który zaraża radością. Jest mieszkańcem Jaworza, jednak zawodowo i artystycznie już przed wielu laty silnie związał się z gminą Jasienica. W 2019 roku świętował 50-lecie pracy twórczej, a jednocześnie jubileusz 65-lecia jego urodzin oraz 12 lat piastowania stanowiska kierownika filii GOK w Międzyrzeczu Górnym. Jest także członkiem Grupy Twórczej „Barwa” przy GOK w Jasienicy. Cały Śląsk Cieszyński stanowi inspirację dla jego oryginalnej, niepowtarzalnej i wszechstronnej twórczości plastycznej: rzeźbi w drewnie i kamieniu, maluje, rysuje, a także interesuje się botaniką, szczególnie życiem motyli i chrząszczy. Twórczość Krzysztofa i Ewy Czadrów oraz ich zbiory zostały udokumentowane przez telewizję TVP1 i TVP3 i przedstawione w programach telewizyjnych „Wpisani w krajobraz” oraz „Pozytywka”.

6.   Irena Stekla (Gmina Jaworze)

Znana i bardzo aktywna działaczka społeczna z Jaworza. W lat młodzieńczych udzielała się w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Jaworze”.  Przez ponad 20 lat członkini zespoły instrumentalnego „Starzy Przyjaciele”. Od 1988 r. członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Jaworzańskiej, a później wieloletni wiceprezes Towarzystwa Miłośników Jaworza. W „Galerii pod Groniem” przez wiele lat organizowała wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii oraz rękodzielnictwa. Otrzymała nagrody takie jak m.in. : Zasłużony dla rozwoju Jaworza, Srebrna Cieszynianka oraz medalem na XXV-lecie odzyskania samorządności gminy Jaworze.

7.   Czesław Banet (Gmina Kozy)

Pan Czesław Banet jest jednym z założycieli i pierwszym Prezesem  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Kozy, które w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia. Jest inicjatorem i realizatorem różnorodnych działań społecznych.
Z powodzeniem, po dziś dzień współorganizuje: Konkursy Szopek Bożonarodzeniowych (19 edycji), Konkursy na Koziańską Pisankę Wielkanocną (11 edycji), Konkurs fotograficzny „Kozy Koziane – zapis subiektywny” (10 edycji). Jego zaangażowanie i społeczna praca prowadzą do większego zainteresowania lokalna kulturą i tradycją wśród autorów prac, czego efektem jest setki powstałych prac konkursowych prezentowanych na wystawach i wykorzystywanych w publikacjach.

8.   Paweł Sablik (Gmina Kozy)

Młody i ambitny reżyser oraz dramaturg teatralny. Od najmłodszych lat związany z działalnością Domu Kultury w Kozach, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze sztuką teatralną. Ma za sobą współprace z kilkoma największymi teatrami w Polsce gdzie zdobywa doświadczenie i asystuje reżyserom. Pracuje jako dramaturg przy spektaklu Żyd w Teatrze Bagatela w Krakowie. Nagrodzony m.in. w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Nigdy nie zapomina o swoich rodzimych Kozach, gdzie tworzył m.in. inscenizacje w projekcie „Polski dwór – kultura podstawą życia społecznego”, a w ubiegłym roku był autorem i reżyserem brawurowego i zaskakującego formą spektaklu „Wystawa performatywna” w projekcie „Magiel kultury”.

9.   Józefa Bakalarska (Gmina Porąbka)

Miłośniczka kultury góralskiej, działaczka społeczna i poetka.
Od najmłodszych lat była czynnym uczestnikiem życia kulturalnego przez organizowanie i występy w animatorskich zespołach teatralnych w gminie Porąbka. Od 2005 roku Pani Józefa aktywnie uczestniczy w życiu Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko Żywieckiej ,,Porąbka” i działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Porąbce. Z zamiłowania do prostego człowieka, jego codziennego życia, zwyczajów i wierzeń wyrosła podziwiana i wzruszająca poezja, którą tworzy Pani Józefa. Jest niekwestionowaną ludową poetką, której wiersze czekają na wydanie.

10.       Stanisław Kajor (Gmina Porąbka)

Absolwent Politechniki Krakowskiej, którego pasją i zamiłowaniem stała się kultura ludowa i rzeźba w drewnie. Mieszka w Czańcu, w domu z ogrodem, który przyozdabiają jego piękne monumentalne rzeźby. Jest samoukiem, a wiedze zdobywał podglądając rzeźbiarzy ludowych na licznych plenerach i warsztatach. Ulubioną tematyką jest sztuka sakralna, szopki bożonarodzeniowe oraz rzeźba monumentalna.

11.       Maria Bugaj (Gmina Szczyrk)

Aktywna, serdeczna, pełna optymizmu i wiary w drugiego człowieka, doskonale zorganizowana, umiejętnie współpracuje ze wszystkimi organizacjami na terenie Szczyrku i mobilizuje do pracy społecznej i młodych, i seniorów. Członek Akcji Katolickiej, Zespołu Charytatywnego, Związku Podhalan, Zarządu Stowarzyszenia Zbója Szczyrka. Wieloletnia prezes Koła nr 15 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest liderem Grupy „Aktywny Szczyrk”. Angażuje się w działania Szczyrkowskiego Kabaretu, występuje przedstawieniach teatralnych i filmach promujących historię Szczyrku w ramach projektu "Szczyrk - Mała Rzeczpospolita". Zaangażowana w organizację corocznego „Święta Jakubowego” i Biegu po Serce Zbója Szczyrka. W 2014 roku została wybrana „Szczyrkowianinem Roku”, a w 2016 r. została nominowana do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina

12. Rafał Gluza (Gmina Szczyrk)

Góral żywiecki ze Szczyrku, wybitny multiinstrumentalista, śpiewak ludowy i gawędziarz, członek Kapeli Góralskiej Antoniego Gluzy, zdobywca kilkudziesięciu nagród na największych festiwalach i konkursach folklorystycznych w Polsce takich jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu,  Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych, Ogólnopolski Konkurs “Sabałowe Bajania” oraz Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Uczestnik programu telewizyjnego „MUST BY THE MUSIC” zachwycił jury autentycznością i talentem. Komponuje, pisze teksty i nagrywa teledyski. Obecnie ma przygotowanych kilkanaście utworów na nową płytę, którą chciałby jak najszybciej wydać.

 13.       Renata Nycz (Gmina Wilamowice)

Fascynatka kultury, pedagog i działaczka społeczna. Angażuje się w upowszechnianie kultury i pielęgnowanie tradycji regionalnych na terenie gminy Wilamowice i całego powiatu bielskiego. Jest kierownikiem i choreografem Zespołu Regionalnego „Tradycja” ze Starej Wsi, z którym zdobywa wiele nagród i wyróżnień m.in.
I miejsce w XI Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów Artystycznych w Dąbrowie Górniczej, III miejsce w XII Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”
w Polanicy, I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Do sukcesów zespołu można zaliczyć również udział w TKB oraz licznych przeglądach zespołów regionalnych.

 14.       Teresa Nycz (Gmina Wilamowice)

Pani Teresa jest wybitnym pedagogiem, instruktorem, trenerką, sędzią Międzynarodowego i Krajowego Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich, a także jedną z niewielu kreatorów młodych talentów. Założyła Akademię Mażoretek „Gracja” ze Starej Wsi obchodzącą w tym roku 20 lecie działalności. Jej niesamowicie utalentowane tancerki mają na swoim koncie wielokrotne tytuły mistrzyń Polski oraz wiele medali złotych, srebrnych, brązowych oraz pucharów w różnych kategoriach wiekowych. Wielokrotnie reprezentowały powiat bielski na przeglądach w kraju i za granicą oraz podczas licznych imprez kulturalnych i sportowych na terenie powiatu.

 15.       Aleksandra Nykiel (Gmina Wilkowice)

22-letnia mieszkanka Bystrej pochodząca z Bielska-Białej. Od najmłodszych lat związana jest z muzyką. Śpiewała wspólnie z Natalią Kukulską i Natalią Przybysz, brała udział w koncertach pod batutą Zbigniewa Górnego i Adama Sztaby. Była finalistką "Zaczarowanej Piosenki", festiwalu, który promuje Anna Dymna i jej fundacja "Mimo Wszystko". Zwyciężczyni programu „Szansa na sukces”. Zdobywczyni Nagrody Publiczności w Koncercie „Debiutów” podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Pani Ola śpiewając realizuje swoje marzenia, jednocześnie dając ludziom radość i nadzieję.

 16.       Jacek Kowalcze (Gmina Wilkowice)

Pan Jacek Kowalcze to pochodzący z Mesznej popularyzator kultury góralskiej, konferansjer, gawędziarz i malarz. Występował wielokrotnie w programie „Pytanie na śniadanie”, gdzie oprócz przepowiadania pogody, przedstawia publiczności atuty naszego regionu, jego kulturę i tradycję, będąc tym samym ambasadorem tych ziem. Od 26 lat będąc członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadzi przegląd kolęd i pastorałek w Mesznej. Posiada także talent muzyczny, gdyż jest współtwórcą rodzinnej kapeli góralskiej „Kowalczyki”. W prowadzonej wraz z żoną od 2000 roku „Chacie na Groniu” otworzył Galerię, w której promuje lokalnych twórców, prezentując ich prace, organizując wernisaże i spotkania autorskie.

 17.       Artur Strąk (Gmina Wilkowice)

Artur Strąk mieszkaniec Wilkowic, artysta fotograf, autor licznych wystaw fotograficznych, rejestruje swoim aparatem, wydarzenia kulturalne, sztukę ludową oraz fotografie jazzową. Prowadzi warsztaty i uczy innych fotografowania. Jego zdjęcia przedstawiają również to, co nie łatwo dostrzec ciężką pracę, odpoczynek, emocje, śmiech i łzy, to czym żyją i o czym myślą ludzie, których fotografuje. Zaangażowany w życie społeczne gminy Wilkowice.

 18.       Zbigniew Micherdziński

Miłośnik kultury, działacz społeczny, znawca twórczości ludowej i twórców Beskidu Żywieckiego, założyciel i wieloletni kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a także artysta szczególnie zafascynowany malarstwem na szkle. Działa nieprzerwanie od 1975 r. Dotychczas jako kurator zrealizował ponad 300 wystaw. Jest pomysłodawcą Beskidzkiej Szkoły Folkloru, twórcą Sali Zabawki w siedzibie ROK oraz pomysłodawcą Przeglądu Piosenki Turystycznej PIOSTUR. Aktywnie współpracuje z instytucjami kultury i oświaty, jak i twórcami z powiatu bielskiego i sąsiadujących powiatów. Na swoim koncie ma także realizację licznych projektów i konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W tym roku obchodzi zarówno 45-lecie aktywności animatorskiej, jak i 30-lecie stworzonej przez siebie Galerii Sztuki ROK.

Podziękowania dla członków Kapituły Nagrody im. ks. J. Londzina:

  • ALINA ŚWIEŻY – SOBEL – przewodnicząca  kapituły - dyrektor redakcji  „Gościa Niedzielnego” w Bielsku – Białej

  • PROF. ANNA WĘGRZYNIAK – pracownik naukowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

  • KS. KANONIK IGNACY CZADER  - Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu

  • ROMAN MIGDAŁ – przewodniczący Rady Powiatu poprzednich prawie 4  kadencji rady

  • BOGDAN KOCUREK - Dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej

 PODZIĘKOWANIA – za współorganizację wydarzeń kulturalnych wraz ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej

 Władysław Szczotka – wieloletni Dyrektor Bielskiego Centrum Kultury – za wieloletnią i bardzo dobrą współpracę przy organizacji powiatowych imprez kulturalnych w tym m.in. Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina.

Aleksander Nowak – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach - za wspaniałą współpracę podczas organizacji „Święta Powiatu Bielskiego” w Wilamowicach.

Anna Wlazło - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - za bardzo dobrą organizację Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Czechowicach-Dziedzicach połączonego z jubileuszem 60-lecia działalności Towarzystwa.

Monika Bernecka-Caputa – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach

Bożena Jakubiec – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach– wyróżnienie za wzorcową organizację Jesiennych Dni Książki, które w tym roku obchodzić będą jubileusz XX-lecia. Jest to największa impreza promującej czytelnictwo na terenie powiatu.  Z roku na rok co raz więcej dzieci i młodzieży zgłasza się do udziału w tej imprezie, zeszłoroczna edycja znalazła zainteresowania wśród ponad 1000 osób.

 PODZIĘKOWANIA DLA MECENASÓW KULTURY

 Państwo Ilona i Stanisław Pudełko - od trzech lat poprzez nieodpłatne udostępnianie lokalu Fest-Park w Pisarzowicach umożliwiają i wspierają działalność Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowicach, który obecnie przechodzi modernizację. Osobiście są zaangażowani w działalność domu kultury, często również pomagają w organizacji imprez. Udostępniają sale, w których odbywają się takie zajęcia jak Akademia Złotego Wieku, warsztaty teatrzyku Dziecięcego DEBIUCIK, próby teatru BEZMIENNI, warsztaty rękodzieła CafeART, zimowiska, półkolonie, bal karnawałowy a nawet Festiwal Kultury Wszelakiej. W dzisiejszych czasach, w których większość przedsiębiorców nastawiona jest wyłącznie na zysk, taka postawa wymaga wyróżnienia i docenienia.