inwestycje Szpitala Wojewódzkiego

08 maj 2020

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał dofinansowanie na kupno biometru optycznego oraz mikroskopu laryngologicznego z torem wizyjnym. Oba urządzenia trafią do naszej placówki dzięki funduszom z budżetu Województwa Śląskiego, który przekazał całą kwotę potrzebną do sfinansowania tych inwestycji.

Biometr optyczny wykorzystywany będzie na Oddziale Okulistycznym. Aparat służy do precyzyjnych pomiarów ludzkiego oka m.in. obliczenia mocy soczewki  wewnątrzgałkowej, która wszczepiana jest w trakcie operacji zaćmy. Urządzenie kosztuje około 120 tysięcy złotych.

Mikroskop laryngologiczny wykorzystywany będzie na bloku operacyjnym. Tor wizyjny umożliwia przekazywanie obrazu, który widzi operator mikroskopu, na znajdujący się na zewnątrz monitor. Zestaw obu specjalistycznych aparatów kosztuje około 330 tysięcy złotych.

Na siedmiu salach bloku operacyjnego Szpitala Wojewódzkiego w ciągu roku wykonywanych jest około pięciu tysięcy zabiegów. Mikroskop laryngologiczny będzie wykorzystywany do przeprowadzenia części z nich.

Biometr optyczny oraz mikroskop laryngologiczny kupione zostaną w ciągu najbliższych miesięcy.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to jedna z największych placówek na południu kraju. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.