PRZYSTANKI NA WIDOKU

19 luty 2021

Pierwsze prace przy gruntownej modernizacji drogi Mazańcowice – Międzyrzecze Dolne już za nami. Po przebudowie droga zyska na znaczeniu.

Przypomnijmy, jesienią ruszyły prace przy przebudowie drogi powiatowej Mazańcowice – Międzyrzecze Dolne. Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, to ważne połączenie pomiędzy sołectwami w naszej gminie, a także droga dojazdowa do Jasienickiej Strefy Ekonomicznej. Poprawa stanu technicznego tego odcinka o długości ok. 2,7 km odgrywa więc duże znaczenie w układzie komunikacyjnym gminy Jasienica. – Toteż w jednej czwartej finansujemy tę inwestycję z naszego budżetu, pomimo że to nie my jesteśmy administratorem drogi – wyjaśnia wójt. Całość ma kosztować 8,2 mln zł, ale Powiat Bielski pozyskał 3,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, Gmina Jasienica dołoży 2,3 mln zł.

Modernizacja obejmie m.in. poszerzenie jezdni na całym jej odcinku do 6, a miejscami 7 metrów. Oprócz tego powstaną pobocza szerokości 2 metrów, które znacznie poprawią bezpieczeństwo pieszych. Na całej długości będzie też nowy rów odwadniający. W ramach prac wstępnych w rejonie ronda w Mazańcowicach na skrzyżowaniu ulic Starobielskiej i Komorowickiej powstał już kanał deszczowy odprowadzający wody z przebudowywanej drogi do pobliskiego potoku.

Zmodernizowana droga ma być gotowa w przyszłym roku. Jak wyjaśnia wójt zyska ona na znaczeniu, prowadzić będzie po niej nowe połączenie komunikacji autobusowej. Ostatnio Janusz Pierzyna spotkał się ze starostą bielskim Andrzejem Płonką oraz przewodniczącym Rady Powiatu Janem Borowskim i wspólnie ustalono, że w rejonie ulic Na Węgry i Widok należy zaplanować wybudowanie zatok autobusowych. – Z przyczyn formalnych będą to osobne inwestycje, tym niemniej umożliwią bezpieczny dojazd autobusów na przystanek i zabranie pasażerów – wyjaśnia wójt. Jak dodaje, ten rejon gminy coraz bardziej się zaludnia, powstają kolejne domy i wprowadzają się nowi mieszkańcy. – Przystanki i przyszła linia autobusowa znacznie ułatwi im dojazd do innych miejscowości – mówi Janusz Pierzyna.

Na tym samym spotkaniu ustalono także, że Powiat Bielski wesprze Gminę Jasienica przy przebudowie ulicy Bronowskiej w Międzyrzeczu Dolnym. Droga wprawdzie ma status gminnej, ale stanowi ważne połączenie z innymi miejscowościami powiatu bielskiego. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie modernizacji, Powiat Bielski i Gmina Jasienica po połowie sfinansują przedsięwzięcie.

Przy tej okazji rozmawiano również o planowej modernizacji drogi powiatowej Międzyrzecze Dolne – Rudzica o kosztorysowej wartości 16 mln zł. Wniosek Powiatu Bielskiego o dofinansowanie w wysokości połowy kosztów jest w trakcie rozpatrywania, Gmina Jasienica zobowiązała się do finansowego udziału w 25 proc.