Wybierasz się w góry? Sprawdź, kiedy ruszają jesienne przeglądy techniczne w ośrodkach Grupy PKL

14 październik 2021

W ośrodkach turystycznych należących do Polskich Kolei Linowych wkrótce ruszają jesienne  przeglądy techniczne. Dlatego jeśli planujemy wyjazd w góry i chcemy go w pełni wykorzystać, warto wziąć pod uwagę planowane terminy prac konserwacyjnych, podczas których koleje PKL będą stopniowo wyłączane z ruchu pasażerskiego. Już od 18 października rozpocznie się przegląd kolei PKL Kasprowy Wierch.

Oprócz codziennego monitorowania, sprawdzania poprawności funkcjonowania i bezpieczeństwa kolei w ośrodkach należących do Polskich Kolei Linowych, wszystkie obiekty co roku, po zakończonym sezonie letnim oraz zimowym przechodzą dodatkowo prace techniczne związane z przygotowaniem kolei do następnego sezonu. Ich celem jest zapewnienie sprawności urządzeń, bezpieczeństwa oraz komfortu podróżujących turystów, a także pracowników firmy.
 

- Dla PKL priorytetem jest bezpieczeństwo osób korzystających z naszych usług. Chcemy, by turyści wjeżdżący kolejami PKL na szczyty gór, mogli podróżować bezpiecznie i cieszyć się pięknymi widokami. Dlatego oprócz kontroli dziennej, podczas której sprawdzamy główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne, dodatkowo dwa razy w roku - zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym - przeprowadzamy prace serwisowe i konserwacyjne, które wiążą się z czasowym przestojem funkcjonowania kolei 

– mówi Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno - operacyjnych PKL.

Niezbędnym elementem zakończenia prac serwisowych i konserwacyjnych kolei jest odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania urządzeń przez Transportowy Dozór Techniczny.
W tym roku jesienne prace konserwacyjne kolei i urządzeń w ośrodkach Grupy PKL rozpoczną się od ośrodka turystycznego na Kasprowym Wierchu i potrwają od 18 października do 5 listopada. Od 2 do 26 listopada ruszą przeglądy kolei w ośrodku PKL Mosorny Groń. Od 15 do 30 listopada wyłączone z ruchu pasażerskiego będą również koleje w ośrodku PKL Palenica oraz od 15 do 27 listopada w ośrodku PKL Góra Żar. W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka prace konserwacyjne ruszą od 2 listopada i potrwają do 10 grudnia.  
Prace serwisowe, przygotowujące koleje i urządzenia w ośrodku PKL Gubałówka na sezon zimowy potrwają od 29 listopada i zakończa się 15 grudnia.
Przestój ośrodków turystycznych PKL związany z przeglądami technicznymi zostanie także wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych realizowanych przez PKL, TOPR, GOPR i Straż Pożarną, podczas których zostaną wykonane szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów. Ćwieczenia zaplanowane są na październik oraz listopad i odbędą się we wszystkich ośrodkach Grupy PKL.
Godziny funkcjonowania ośrodków PKL dostępne są na stronie internetowej. Rekomendujemy zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub w internecie poprzez stronę internetową PKL.