Wydarzenia kulturalne w COK

18 październik 2021

20 października - Dyskusyjny Klub Propozycji
Macierz Ziemi Cieszyńskiej Koło nr 2 Mały Jaworowy i Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zapraszają na październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Propozycji, które odbędzie się w środę 20 października o godzinie 17.00 w Domu Narodowym w Cieszynie.
Spotkanie z cyklu "Wielcy Macierzowcy" poprowadzi dr Jadwiga Miękina-Pindur, a jego temat brzmi: "Idąc odciskam swe ślady..." Leona Miękiny - "Ścieżki znane i nieznane".
Szczegóły na: Dyskusyjny Klub Propozycji / "Idąc odciskam swe ślady..." / Leon Miękina / Dom Narodowy | Facebook
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 października - Podróże za 5 złotych: MISTRZOWIE ZMIAN
Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na kolejne spotkanie z serii "Podróże za 5 zł"! Tym razem czeka nas multimedialny spektakl podróżniczy MISTRZOWIE ZMIAN i spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Słodkim. Wstęp: 5 zł. Bilety do nabycia on-line na stronie www.domnarodowy.pl lub w dniu spotkania w kasie Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.
Więcej na: Multimedialny spektakl podróżniczy / Meksyk Kolumbia Amsterdam / Tomasz Słodki / Dom Narodowy | Facebook
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 października - Jadwiga, z Bożej łaski księżna cieszyńska i wieczna hrabina Ziemi Spiskiej – spotkanie i prelekcja Władysława M. Żagana
Koło nr 6 MZC zaprasza na spotkanie z Władysławem M. Żaganem, który opowie o życiu księżnej Jadwigi, która utorowała drogę do korony dwójce swych dzieci, sama rządziła rozległymi terenami dzisiejszej Słowacji, była szanowana przez poddanych wszystkich stanów. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej COK Dom Narodowy 28 października o godz. 17:00. Spotkanie jest elementem projektu „Śladami Księżnej Jadwigi Cieszyńskiej", realizowanego przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w ramach konkursu małych grantów COK „Lokalnie-Kulturalnie". Wstęp jest wolny!
Więcej na: Jadwiga, z Bożej łaski księżna cieszyńska / prelekcja Władysława M. Żagana / Dom Narodowy | Facebook
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
​​29 października - "Melduję posłusznie" spektakl w Domu Narodowym
Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" oraz Centrum Kultury w Żyrardowie zapraszają na "Melduję posłusznie...", czyli kabaretową odsłonę fragmentów powieści "Przygody Dobrego Wojaka Szwejka" Jaroslawa Haska w przekładzie Pawła Hulki-Laskowskiego. Spektakl odbędzie się w piątek 29 października 2021 r. o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie. Wstęp wolny!
Co łączy Cieszyn z Żyrardowem? Osoba Pawła Hulki-Laskowskiego – pisarza, tłumacza, publicysty i działacza, który przełożył na język polski utwory wielkich autorów, takich jak: Karel Čapek, Božena Němcová, Jonathan Swift, James Fenimore Cooper, Dmitrij Mereżkowski, Ernst Kretschmer, Emil Ludwig, Roger Martin du Gard. Jednak najbardziej znany jest z tłumaczenia „Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška. Paweł Hulka-Laskowki urodził się 25 czerwca 1881 roku w Żyrardowie, a zmarł 29 października 1946 roku w Cieszynie, gdzie jest pochowany. Rada Miasta Żyrardowa podjęła uchwałę, ustanawiając rok 2021, rokiem Pawła Hulki- Laskowskiego, w 75-tą rocznicę narodzin i 140-tą rocznicę śmierci. W odpowiedzi na uchwałę Centrum Kultury w Żyrardowie przygotowało spektakl „Melduję posłusznie", który jest kabaretową odsłoną powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Szwejka" w przekładzie Pawła Hulki-Laskowskiego. Widowisko teatralno-muzyczne, zawierające najzabawniejsze fragmenty książki, ukazujące atmosferę czasów pierwszej wojny światowej, przeplatane współczesnymi piosenkami oddającymi usposobienie głównego bohatera będzie można obejrzeć 29 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy".
Więcej na: "Melduję poszłusznie..." / spektakl w Domu Narodowym / Cieszyn | Facebook
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5 listopada - "Garderoba Damska" spektakl w Domu Narodowym
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy" zaprasza 5 listopada o godz. 19:00 na spektakl „Garderoba damska" w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Bilety w cenie 30 zł dostępne są na www.domnarodowy.pl lub w kasie COK przed spektaklem.
Czy wiecie, które miejsce w teatrze jest naprawdę najważniejsze? Tam zapadają decyzje, tam się dyskutuje, ocenia wszystko i wszystkich. Tym tajemniczym miejscem jest właśnie... garderoba damska. Poprzez spotkania i rozmowy w garderobie teatralnej komedia Arnošta Goldflama w reżyserii Zbyška Radka pozwala spojrzeć na losy czterech aktorek. Do życia Marii wkracza nowy mężczyzna, Maria przeżywa pierwsze uniesienia i rozczarowania. Trudę i jej małą córeczkę ponownie opuszcza mąż. Młodziutka Klara marzy o roli i sukcesie. Najstarsza Liza zastanawia się nad sensem aktorstwa. Losy czterech aktorek przecinają się zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Komedia „Garderoba damska" doskonale ukazuje często ukrywane atrakcje życia teatralnego za kulisami. Nie brakuje humoru sytuacyjnego a widzowie mają wyjątkową okazję do wspaniałej zabawy. W spektaklu, który powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, występują: Dagmar Foniok, Joanna Litwin, Anna Paprzyca i Barbara Szotek-Stonawski.
Szczegóły na: Spektakl "Garderoba Damska" w Domu Narodowym / Těšínské Divadlo - Scena Polska | Facebook
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informujemy, że w Domu Narodowym do 20 października w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12 można zwiedzać wystawę malarstwa Marka Ormandika "Korek do nieba".