SPOTKANIE Z KULTURĄ

22 kwiecień 2022

W atrium bielskiego Zamku po pandemicznej przerwie spotkali się twórcy i animatorzy kultury powiatu bielskiego. Wśród nich byli animatorzy z gminy Jasienica uhonorowani nagrodą starosty bielskiego.

Starosta bielski Andrzej Płonka przyznał swoje nagrody dla najbardziej zasłużonych dla regionu, które wręczył wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Janem Borowskim. Z gminy Jasienica wyróżnienia otrzymały Agnieszka Loska oraz Monika Zawadzka-Adamiak. Z kolei wśród wyróżnionych dyplomami honorowymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znaleźli się Florian Kohut i Juliusz Wątroba. Obecny na uroczystości wójt Janusz Pierzyna pogratulował wyróżnionym. Spotkanie wzbogaciły wystawy obrazów Floriana Kohuta i publikacji Juliusza Wątroby. Przed publicznością wystąpił też zespół smyczkowy Beskid Quartet.

Agnieszka Loska z Mazańcowic ukończyła Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a także kierunek Arteterapia w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 28 lat uczy sztuk plastycznych dzieci, młodzież i dorosłych współpracując z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury i stowarzyszeniami artystycznymi. Artystka na skraju bukowego lasu w Mazańcowicach prowadzi autorską „Pracownię za Buczyną”, gdzie tworzy niezwykłą ceramikę artystyczną oraz biżuterię z brązu i porcelany inspirowane naturą. W pracowni organizuje również warsztaty, spotkania ze sztuką i plenery malarskie.

Monika Zawadzka-Adamiak mieszka w Międzyrzeczu Górnym. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz studia podyplomowe z filozofii, etyki i wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Jej działania artystyczne skupiają się wokół malarstwa, rysunku, fotografii oraz oryginalnych połączeń sztuk wizualnych, a w ostatnim czasie również poezji i prozy. Od wielu lat edukuje dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie sztuk plastycznych, fotografii oraz wiedzy o kulturze. Artystka swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych krajowych i zagranicznych. Angażuje się w bardzo różnorodne projekty w zakresie kultury i sztuki m.in. stworzyła scenografię do filmu „Skoczowskie okruchy, czyli dziesięć opowieści o Dziadku”. Jest też autorką ilustracji do książek.

Florian Kohut to uznany artysta plastyk i malarz. W tym roku obchodzi 55 lat pracy twórczej oraz 30-lecie działalności galerii autorskiej „Pod strachem polnym”. Obchody jubileuszów rozpoczęły się już w sierpniu 2021 roku, a zakończone zostaną w 2022 r. Międzynarodowym Plenerem Malarskim „Dzień Stracha Polnego”, organizowanym wraz z Gminą Jasienica i Powiatem Bielskim oraz wydawnictwem o artyście. Jest artystą wszechstronnym, dojrzałym, uznanym przez krytykę, jak i rzesze miłośników jego sztuki w kraju i granicą. Ma własny, rozpoznawalny przez kolekcjonerów styl. Dowodem uznania twórczości Floriana Kohuta mogą być liczne nagrody, m.in. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wystawy, plenery, spotkania warsztatowe. Obecnie jego prace znajdują się w prawie 60 galeriach.

Juliusz Wątroba to z kolei uznany poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz. W tym roku obchodzi 50 lat pracy twórczej. Jest autorem 53 książek, kilku musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek, felietonów. Setki jego wierszy ukazało się w pismach literackich, kulturalnych, satyrycznych i w edycjach zbiorowych. Laureat około stu konkursów literackich. Członek Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Otrzymał m.in. Nagrodę Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, nagrodę im. Władysława Orkana oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Alina Macher

Więcej o wydarzeniu: https://www.powiat.bielsko.pl/aktualnosc-1134-kultura_to_budowanie_wartosci_dla.html

Wyróżnieni z gminy Jasienica z przedstawicielami samorządów.

Od lewej: przewodniczący rady powiatu, Agnieszka Loska, starosta bielski pozują do pamiątkowego zdjęcia.

Od lewej: przewodniczący rady powiatu, Monika Zawadzka-Adamiak, starosta bielski pozują do pamiątkowego zdjęcia.

Zdjęcia: Alina Macher/Starostwo Powiatowe