Wakacje w górach. Miejsca, w których się zrelaksujesz i wypoczniesz aktywnie

05 lipiec 2022

Wakacje to czas na który czekamy cały rok. Większość z nas właśnie w sezonie letnim planuje swój wypoczynek. Dlatego jeśli zastanawiacie się, który kierunek wybrać, by ciekawie spędzić dni wolne poza domem – góry to zawsze dobry pomysł! Zwłaszcza, że lista wakacyjnych atrakcji i aktywności przygotowana w górskich ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych jest bardzo długa.  

Różnorodne pasma górskie, malownicze szlaki i zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także zróżnicowane atrakcje przygotowane dla najbardziej wymagających wczasowiczów – to czeka na wszystkie osoby, które latem odwiedzą polskie góry. W wakacyjnej ofercie turystycznej PKL każdy znajdzie coś dla siebie: piesze i rowerowe wycieczki, spływy górskimi rzekami, romantyczne wschody i zachody słońca czy podziwianie przyrody oraz górskich widoków z wysokości wagonika kolei i platformy widokowej. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych wczasowiczów, miłośników historii oraz edukacji przez zabawę.

Beskid Sądecki - spędź niezapomniane wakacje

Góra Parkowa – wakacje pełne retro atrakcji
Krynica-Zdrój zachwyca historią, architekturą i urokliwym krajobrazem oraz dodatkowo oferuje turystom mnóstwo niespodzianek. Goście odwiedzający w wakacje Krynicę-Zdrój i Górę Parkową wezmą udział w sentymentalnej podroży w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. PKL zapraszają turystów do otwartego po modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, gdzie czekają na wszystkich retro atrakcje.
Ośrodek PKL na Górze Parkowej

Ośrodek PKL na Górze Parkowej

Przez multimedia i nowoczesną technologię przeniesiemy się w czasie, a na sam szczyt Góry Parkowej dotrzemy zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonami kolei linowo-terenowej pochodzącymi z 1937 roku. Turyści podróżując na Górę Parkową w towarzystwie przewodnika – Zuzanny Długosz, znanej jako „Baba z gór” – usłyszą ciekawostki związane z tym niezwykłym miejscem. Edukacyjne opowieści na Górze Parkowej odbywają się podczas tegorocznych wakacji od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00. Spotkania z „Babą z gór” są wliczone w cenę biletu podróży koleją linowo-terenową na Górę Parkową, a chętnych do wzięcia udziału w retro tour zapraszamy do zapisów poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej www.goraparkowa.pl. Ale to nie wszystko! 
Na miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu czeka prawdziwa niespodzianka – NOWA RETRO GRA TERENOWA. Najbardziej zaangażowani gracze otrzymają niespodzianki oraz 20% zniżkę na karnet umożliwiający aż 10 zjazdów z rajskich ślizgawek oraz zjeżdżalni pontonowej.
Program letnich atrakcji na Górze Parkowej

Program letnich atrakcji na Górze Parkowej

W rytmie Charlestona i z muzyką Jana Kiepury
Na wszystkich odwiedzający w wakacje Górę Parkową od poniedziałku do piątku czekają retro fajfy, podczas których nie zabraknie tańców i muzyki. Turyści będą mogli w Parkowej Restauracji i Parkowej Kawiarni – miejscach nawiązujących do eleganckiego stylu art deco – zamaskować dań, które królowały w minionym czasie. Najmłodsi w każdą wakacyjną sobotę wraz z grupą animatorów odkryją retro zabawy. Niedzielne popołudnia w ośrodku PKL na Górze Parkowej zarezerwowane są dla miłośników twórczości Jana Kiepury, którą zaprezentuje znakomity tenor Sebastian Iźwicki. Dodatkowo w wakacje - dzięki występom Formacji Tanecznej Funky Dolls - poznamy kroki do charlestona, czyli najpopularniejszego tańca lat 30. XX.
Pokaz charlestona w ośrodku PKL na Górze Parkowej

Pokaz charlestona w ośrodku PKL na Górze Parkowej

Przy budynku górnej stacji kolei na odwiedzających Górę Parkową czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać — krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.  
Na szczycie Góry Parkowej w miniaturze wagonu kolei znajduje się fotobudka, w której turyści będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle wybranej starej fotografii z Krynicy-Zdrój. Miłośnikom stylu retro z pewnością do gustu przypadnie też wystawa „Wehikuł czasu”, dostępna przy górnej stacji kolei.
Rodzinnie na Jaworzynie Krynickiej
Jeśli po sentymentalnej podroży w czasie na Górę Parkową, chcielibyście wrócić znów do rzeczywistości proponujemy odwiedzić Jaworzynę Krynicką. W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka na turystów czeka platforma widokowa znajdująca się na wysokości 1123 m n.p.m., która zlokalizowana jest na budynku górnej stacji kolei gondolowej. Jest ona najwyżej położonym punktem widokowym w okolicy! To z niej zobaczymy naturalne piękno Beskidu Sądeckiego w całej okazałości.

"Letni Przystanek Jaworzyna" w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka

Na platformie zainstalowane są wysokiej jakości lunety, które pozwolą sięgnąć wzrokiem jeszcze dalej! Na odważnych czeka zjeżdżalnia, którą przedostaniemy się z platformy do punktu startowego. Kolej gondolowa oraz platforma z widokiem 360 st. w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka, czynne są we wszystkie dni tygodnia, od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 17:00 oraz w weekendy od godziny 9:00 do 18:00. Turystom odwiedzającym Jaworzynę Krynicką szczególnie polecamy wakacyjne weekendy. Od lipca w ośrodku PKL ruszył cykl imprez pod nazwą "Letni Przystanek Jaworzyna", podczas którego nie zabraknie degustacji potraw, wspólnego grillowania i dobrej zabawa. Cafe&Bar Widokówka dorosłych turystów zaprasza do letniej strefy, natomiast najmłodsi wspólnie z grupą teatralną Art Cinema spędzą czas aktywnie i kolorowo. Wszystkie atrakcje będą bezpłatne! Wystarczy kupić bilet na kolej gondolową.

Lato w Tatrach i Zakopanem 

Spektakl natury – malownicze wschody i zachody słońca na Kasprowym Wierchu
Zakopane jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. Miasto położone pod Tatrami od lat fascynuje i przyciąga gości nie tylko widokami, ale również bogatą ofertą turystyczną. Niezapomniane wrażenia oraz krajobrazy czekają na wszystkie osoby wyjeżdzające koleją linową PKL na Kasprowym Wierchu.
Wschód słońca na Kasprowym Wierchu

Wschód słońca na Kasprowym Wierchu

Miłośników budzącej się przyrody o poranku oraz oświetlonych górskich szczytów blaskiem promieni wschodzącego słońca, PKL zapraszają na Kasprowy Wierch w lipcu już od godziny 7:00 rano.  Ale i wielbicieli romantycznych chwil na Kasprowym Wierchu czekają niezapomniane chwile. PKL od lipca umożliwiają turystom wjazd na Kasprowy Wierch ostatnim kursem kolei linowej o godzinie 19:00 i zjazd o godzinie 21:00. Rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów on-line na wybrany dzień i godzinę poprzez sklep internetowy PKL oraz w biletomatach.
#StacjaEdukacja - z biletu wynika, że masz przewodnika
Sympatycy gór oraz każdy kto chce poznać lepiej Tatry, tutejszą faunę i florę mogą wziąć udział w akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która już po raz kolejny jest organizowana przez PKL i TPN na Kasprowym Wierchu.  W akcji codziennie od godziny 9:00 do godziny 15:00 może wziąć udział każdy pasażer kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch
#StacjaEdukacja - letnia akcja edukacyjna PKL i TPN na Kasprowym Wierchu

#StacjaEdukacja - letnia akcja edukacyjna PKL i TPN na Kasprowym Wierchu

Na szczycie Kasprowego Wierchu - codziennie w trzech wyznaczonych miejscach - na turystów czekają przewodnicy, których znakiem charakterystycznym jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN.
#przeNOSIMY GÓRY! #kasproWY
Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się najwyżej położony sklep w Polsce, w którym dostępne są oryginalne pamiątki oraz limitowana kolekcja ubrań prosto z Kasprowego. Kolekcja dostępna jest także w sklepie internetowym PKL.
Restauracja Poziom 1959
Na Kasprowym Wierchu można skorzystać również z oferty gastronomicznej w najwyżej położonej w kraju restauracji – Poziom 1959 - oferującej posiłki i desery ze szlagierową szarlotką z lodami na czele.
Zmiana organizacji ruchu w rejonie dolnej stacji kolei PKL w Kuźnicach
W związku z rozpoczynającymi się pracami budowlanymi – prowadzonymi przez miasto Zakopane – rejon Kuźnic został wyłączony z ruchu pojazdów. Celem tych prac jest powstanie centrum komunikacyjnego, które usprawni podróż osób planujących wycieczkę w Tatry z Kuźnic. Do dolnej stacji kolei linowej PKL, prowadzącej na Kasprowy Wierch, dotrzemy transportem dojeżdżającym do zastępczego placu manewrowego dla busów i taksówek, który znajduje się w sąsiedztwie krzyża i pomnika "Prometeusz rozstrzelany" Władysława Hasiora. Z tego miejsca turyści spacerem mogą dostać się do stacji dolnej PKL w Kuźnicach
W drodze do stacji dolnej kolei na Kasprowy Wierch można zobaczyć Zespół Dworsko Parkowy TPN. Jeśli planujecie wyjazd na Kasprowy Wierch warto zorganizować swój przyjazd do Kuźnic z wyprzedzeniem, by do stacji dolnej PKL zdążyć na czas i przy okazji zobaczyć atrakcyjne obiekty oraz dowiedzieć się o historii Kuźnic i Zakopanego.
Polskie Koleje Linowe rekomendują zakup biletów na wybrany dzień i godzinę w sklepie internetowym PKL.
O tym jak prosto kupić bilet na Kasprowy Wierch w sklepie internetowym można dowiedzieć się w filmie PKL: 
Wakacyjne plażowanie na Gubałówce
Piękne wysokie góry, tatrzańska przyroda i piasek pod stopami – te i wiele innych atrakcji czeka na wczasowiczów udających się do Zakopanego i odwiedzających ośrodek turystyczny PKL na Gubałówce.
Na Gubałówkę dostaniemy się koleją linowo-terenową. Wyjazd na wzniesienie trwa kilka minut, za to z wagonika PKL można podziwiać przepiękne krajobrazy i górskie szczyty Tatr.
Najwyżej położona plaża w kraju na Gubałówce

Najwyżej położona plaża w kraju na Gubałówce

Amatorzy plażowania na Gubałówce połączą górskie widoki z chilloutem na leżakach. PKL Gubałówka na czas wakacji zamienia się w najwyżej położoną w Polsce plażę. Na wygodnych leżakach turyści mogą odpocząć, odprężyć się, naładować baterie, a przy okazji podziwiać przepiękne Tatry. Najmłodsi wczasowicze na Gubałówce będą mogli budować zamki z piasku w ogromnej piaskownicy oraz skorzystać z wakacyjnych atrakcji i animacji.
Na lubiących dreszczyk emocji czeka zjeżdżalnia grawitacyjna, której wagoniki osiągają prędkość ok. 20 km/h. Proponujemy również skorzystać z biletu łaczonego i w drodze powrotnej zjechać koleją krzesełkową z Butorowego Wierchu. Miłośnicy jednośladów mogą również wyjechać koleją krzesełkową na Butorowy Wierch z rowerem i na szczycie wzniesienia spędzić na nim aktywnie czas.  
Spragniony emocji? Pokonaj serpentynową trasę na Zjeżdżalni Grawitacyjnej!

Spragniony emocji? Pokonaj serpentynową trasę na Zjeżdżalni Grawitacyjnej!

Po skorzystaniu z atrakcji zachęcamy do odwiedzenia Restauracji Tarasy Gubałówka oraz Widokówka, a także Cafe Gubałówka z niezapomnianym widokiem na tatrzańską panoramę, która serwuje wyśmienite przekąski i napoje.
Plaża Gubałówka - zapraszamy!

Plaża Gubałówka - zapraszamy!

PKL rekomendują zakup biletów na wyjazd koleją w sklepie internetowym lub na miejscu w biletomatach i w kasach przy dolnej stacji PKL Gubałówka.

Rodzinne Pieniny

Atrakcyjna Palenica
Choć Pieniny nie są rozległym pasmem górskim to niespodzianek w tych górach turystom nie zabraknie na długie dni. Goście planujący urlop w Szczawnicy i odwiedzający ośrodek PKL Palenica znajdą tutaj moc atrakcji, które pozwolą aktywnie spędzić wypoczynek. Na miejscu odwiedzający będą mogli skorzystać z atrakcyjnych pakietów, które umożliwiają posłuchanie opowieści oraz spływ flisacką łodzią Dunajcem, jak i wyjazd koleją linową PKL na Palenicę.
Stamtąd można podziwiać panoramę Pienin, Tatr oraz Szczawnicę. Bilety łączone dostępne są w biletomatach, kasie spływu Dunajcem, przystań początkowa Sromowce Wyżne-Kąty oraz w sklepie internetowym na stronie www.pkl.pl.
Ośrodek PKL Palenica

Ośrodek PKL Palenica

W ośrodku turystycznym na Palenicy „Mali Zdobywcy Gór” wyruszą na niepowtarzalny szlak przygody, który rozpoczyna się przy górnej stacji kolei PKL. Najmłodsi wczasowicze za pomocą gigantycznych owadów przeniosą się do bajkowego świata, w którym czeka na nich: 5-metrowa mrówka, motyl, ważka, a także ogromne grzyby: muchomory, borowiki i rydze. Oprócz tego na trasie spotkają figury zwierząt – rysia, borsuka, salamandrę – a także tablice edukacyjne opisujące zwierzęta i przyrodę w Pieninach. Za pomocą „zwierzoskopu” mali turyści będą mogli oczami wilka lub sokoła oglądać górskie widoki. Przy dolnej stacji kolei najmłodsi goście będą mogli odebrać bezpłatną książeczkę edukacyjną.  
W wybrane niedziele w lipcu (10.07, 17.07, 31.07) i w sierpniu (07.08,14.08, 21.08) w ośrodku PKL Palenica będzie kolorowo od baniek mydlanych, balonowego zoo oraz zabaw zorganizowanych przez grupę animatorów na tarasie widokowym Szałasu Palenica, tuż obok górnej stacji kolei krzesełkowej. Na najmłodszych turystów czekają warsztaty przyrodnicze, podczas których zagłębią się w tajemnicze życie lasu, a także wezmą udział w mikrowyprawach edukacyjnych. 
Ale na Palenicy również miłośnicy dyscyplin grawitacyjnych znajdą atrakcję idealną dla siebie. W ośrodku turystycznym  PKL Palenica na rowerzystów czekają dwie tras downhillowe o długości 1200 m oraz 1800 m. A jeśli chciałbyś zwiedzić Szczawnicę jednośladem polecamy nową wypożyczalnię rowerową w Palenicy, znajdującą się tuż obok Restauracji Pod Kolejką.
Turystom polecamy również Restaurację Pod Kolejką, serwującą regionalne dania – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – a także klasyczne przekąski oraz desery.  To tutaj znajduje się Willa Pod Kolejką, gdzie spędzić można czas w obiekcie noclegowym znajdującym się na terenie ośrodka PKL Palenica. 

Beskidy – góry, które zawsze warto odwiedzić 

Rowerowe lato na Górze Żar
Beskid Mały i Góra Żar znajdująca się w Międzybrodziu Żywieckim fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu. Turyści, którzy odwiedzą ośrodek PKL Góra Żar latem będą mogli podziwiać piękne górskie krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury.
Ośrodek PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Ośrodek PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Ciepłe dni sugerują, że sezon rowerowy trwa w najlepsze, a ten warto rozpocząć w odpowiednim miejscu. PKL zapraszają miłośników jednośladów oraz pasjonatów jazdy downhillowej na trasy rowerowe PKL Bike Parks. Pasjonaci kolarstwa górskiego mogą skorzystać z udostępnionych przez PKL czterech tras rowerowych, znajdujących się bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL na Górze Żar.
Rowerowe lato na Górze Żar

Rowerowe lato na Górze Żar

Przy dolnej stacji na najmłodszych turystów będzie czekać strefa zabaw z różnymi atrakcjami, między innymi: zjeżdżalna pontonowa, huśtawki, dmuchańce.
Aktywne wakacje w Zawoi
Trasy downhillowe o różnym stopniu trudności czekają również na rowerzystów odwiedzających Mosorny Groń w Zawoi
Warto zaplanować wakacyjną wizytę w ośrodku PKL Mosorny Groń gdzie oprócz tras rowerowych czeka na turystów podróż koleją linową, którą można wyjechać na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na szczycie jest dostępna wieża widokowa o wysokości 24,5 m z tarasem na poziomie 18 m, z której panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku. Wyjazd na Mosorny Groń koleją PKL może być znakomitym początkiem podróży i wyprawą, na którą można udać się spacerem z dziećmi po mało obleganych szlakach.  
Trasy rowerowe w ośrodku PKL Mosorny Groń

Trasy rowerowe w ośrodku PKL Mosorny Groń

W Zawoi polecamy uwadze wodospad na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową, czy Policę. W budynku stacji dolnej kolei linowej PKL dostępne są również dla turystów Pokoje gościnne Mosorny Groń, a także restauracja i bistro. Obiekt jest bardzo dobrą bazą wypadową na pobliskie szlaki.

Bieszczady – krajobrazy, które musisz zobaczyć! 

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Bieszczadach jest bardzo długa. Oczywiście oprócz wędrówek na tutejsze połoniny - stali bywalcy tego regionu, a także nowi turyści - będą mogli odkryć Bieszczady z zupełnie nowej perspektywy - wysokości wagonika kolei gondolowej, znajdującego się w ośrodku turystycznym PKL, który od początku lipca jest dostępny dla wszystkich odwiedzających Solinę.  
Kolej gondolowa w ośrodku turystycznym PKL Solina

Kolej gondolowa w ośrodku turystycznym PKL Solina

 
 
 
 
 
 
Podróż gondolami nad solińską zaporą to główna atrakcja nowo otwartego ośrodka PKL, dzięki której możemy podziwiać niezwykłe krajobrazy z zupełnie nowej perspektywy. W ośrodku PKL w Solinie turyści mają również niepowtarzalną możliwość, by poznać historię tego miejsca. W stacji dolnej kolei gondolowej PKL na wszystkich gości czeka multimedialny pokaz, przedstawiający ciekawostki związane z koleją widokową, elektrownią wodną działającą w zaporze, Soliną i Bieszczadami. Warto w tym miejscu zatrzymać się by przed rozpoczęciem podróży gondolą poznać wiele ciekawych informacji. 
Na turystów czekają atrakcje również przy stacji znajdującej się na Górze Jawor - Wieża Widokowa, z której zachwycimy się rozległym krajobrazem na zielone wzgórza oraz jeziora, a także tzw. SkyWalk - przeszklony chodnik, znajdujący się na szczycie wieży, z którego zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie na tle spektakularnych widoków.
Po dniu pełnym wrażeń, zachęcamy do skorzystania z Karczmy Jawor zlokalizowanej przy górnej stacji kolei PKL Solina, gdzie - we wnętrzu nawiązującym do miejscowej architektury - skosztujemy lokalnych specjałów. 
Bilety do wszystkich ośrodków i atrakcji można zakupić z wyprzedzeniem w biletomatach i poprzez sklep internetowy PKL.
Wspaniałych i niezapomnianych wakacji w ośrodkach PKL!