O samowystarczalności energetycznej w Kielcach

23 lipiec 2022

Jak samorządy mogą zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną? To główny temat wyjazdowego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego do Kielc. Wizyta studyjna w EkoCentrum OZE na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego oraz na Politechnice Świętokrzyskiej nie była przypadkowa. Powiat bielski z 9 gminami ze swojego terenu i bielską Agencją Rozwoju Regionalnego utworzyły dwa miesiące temu Klaster Energii Powiatu Bielskiego.

- Klaster to współpraca samorządów z przedsiębiorcami, która polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i jej bilansowaniu, na czym wszyscy korzystają. Takiego klastra energii jeszcze w naszym kraju nie ma, wszystko przed wami - mówił na konferencji „Koncepcja dochodzenia do samowystarczalności energetycznej” Artur Pawelec z Politechniki Świętokrzyskiej. Obecnie nie chodzi już o produkcję energii, a o jej jak najlepsze wykorzystanie. Samorządowcy zadawali mnóstwo pytań, usłyszeli wiele podpowiedzi.

- Jesteśmy na początku drogi, którą tutaj w Kielcach podążają już od jakiegoś czasu. Doświadczenia i wiedza, nie tylko o samych źródłach tzw. zielonej energii, ale też dotyczące ustawodawstwa mogą dać wskazówki, w jaki sposób zabezpieczyć energetycznie nasze gminy i powiat - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

- Pracujemy pełną parą nad aktualizacją strategii naszego klastra, prowadzimy rozmowy z dystrybutorem sieci – Tauronem, którego chcemy włączyć do współpracy. Chcemy jak najlepiej dopasować konkretne rozwiązania do potrzeb – mówi Maciej Jeleń, prezes bielskiej ARR koordynatora Klastra Energii Powiatu Bielskiego. Dodaje, że doniesienia o utworzeniu powiatowego klastra zaowocowały zainteresowaniem tym przedsięwzięciem lokalnych przedsiębiorców. Oni także mają w przyszłości tworzyć klaster. 

Uczestnicy konwentu odwiedzili zaplecze badawczo-rozwojowe i szkoleniowe kieleckiego EkoCentrum OZE. W ośrodku porównują wydajność różnych rozwiązań odnawialnych źródeł energii i dopasowują je do konkretnego odbiorcy – gminy, przedsiębiorstwa, czy osoby fizycznej. Odbywają się tu też szkolenia instalatorów, wykonywane są audyty i serwis instalacji.