PIENIĄDZE NA SZKOŁĘ

26 lipiec 2022

Dwa miliony złotych na rozbudowę szkoły w Iłownicy pozyskał wójt Janusz Pierzyna z IV edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład” Programu Inwestycji Strategicznych.

Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie bielskich posłów w poniedziałek 18 lipca wręczył wójtowi Pierzynie tzw. promesę na 2 mln zł podczas spotkania w delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Program przewiduje wsparcie dla ponad 1,3 tys. gmin popegeerowskich, które najbardziej straciły podczas zmian ustrojowych w latach 90. XX w. Gmina Jasienica wystąpiła o wsparcie na bardzo potrzebną rozbudowę szkoły w Iłownicy w wysokości 2 mln zł. Łącznie całość ma kosztować 4,65 mln zł, a brakujące 2,65 mln zł pochodzić będzie z własnych środków z budżetu Gminy.

– Nasze miejscowości bardzo intensywnie się rozwijają, co widać po nowym budownictwie mieszkaniowym. Młodzi ludzi zakładają rodziny, osiedlają się też nowe rodziny, toteż potrzebujemy miejsc w placówkach oświatowych. Rozbudowa obiektu w Iłownicy pozwoli na prowadzenie nauki w szkole i przedszkolu w wygodnych warunkach – wyjaśnia wójt.

Segment w Iłownicy zostanie dobudowany do gmachu głównego szkoły. Będzie miał osobne wejście, a oprócz tego klatkę schodową i korytarze łączące z gmachem głównym na każdej z dwóch kondygnacji. Na parterze przewidziano część przedszkolną z trzema salami oraz dwoma dostosowanymi do maluchów toaletami, szatnią, zmywalnią i pomieszczeniem socjalnym. Na piętrze będą trzy szkolne sale lekcyjne, w tym dwie z zapleczem, a także pomieszczenie medyczne i węzeł sanitarny.