PODZIĘKOWANIA ZA OFIARNOŚĆ

29 listopad 2022

Podziękowania i gratulacje podczas sesji Rady Gminy wójt Janusz Pierzyna złożył ratownikom – przede wszystkim aspirant Agacie Haluch-Willmann – którzy uratowali życie małego chłopca w Wieszczętach.

Podczas sesji w czwartek 24 listopada wójt złożył podziękowania aspirant Agacie Haluch-Willmann, służącej na co dzień w Komisariacie Policji w Jasienicy. Funkcjonariuszka 2 listopada na terenie szkoły w Wieszczętach w trudnych okolicznościach akcji ratowniczej z narażeniem własnego zdrowia i życia doprowadziła do uratowania chłopca, który wpadł do studzienki kanalizacyjnej. Wykazała się przy tym odwagą, ogromną empatią i opanowaniem, które wraz z jej wysokim poziomem przygotowania zawodowego pozwoliły szybko i sprawnie udzielić dziecku pomocy.

Wójt gratulacje złożył również jej przełożonemu, komendantowi Komisariatu Policji w Jasienicy podinsp. Jarosławowi Czylokowi oraz szefom jednostek straży pożarnej, których strażacy wzięli udział w akcji ratowniczej: Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej bryg. Zbigniewowi Mizerze, prezesowi OSP w Wieszczętach Andrzejowi Musze oraz naczelnikowi OSP w Wieszczętach Dawidowi Farudze. Gratulacje i podziękowania złożył również dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Bielsku-Białej mł.bryg. Piotrowi Midorowi, który kierował akcją w Wieszczętach.

Janusz Pierzyna poinformował radnych o działalności w ostatnich tygodniach. Wydał m.in. decyzję środowiskową dotyczącą „wieloetapowej budowy zakładu przetwarzania papieru, produkcji tektury falistej i opakowań z tektury” firmy Rawibox, podległej znanej marce Rossmann. – Budowa na Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej się rozpoczęła, a organizacja pracy i wykorzystywany sprzęt robi wrażenie. Otwarcie zakładu zaplanowano w przyszłym roku, będzie to jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w regionie – mówi wójt Janusz Pierzyna. – Co cieszy, trwa budowa także innego przedsiębiorstwa, firmy koreańskiej. Dla gminy Jasienica oznacza to wpływy z podatków od nieruchomości, nowe miejsca pracy, a także promocję naszej Strefy, co ułatwi nam znalezienie kupców na kolejne grunty – dodaje.

Poinformował również o zakończonej trzymiesięcznej kontroli inspektorów Najwyższej Izby Kontroli, którzy badali wykorzystanie dotacji rządowych na zwalczanie skutków pandemii, a także budowę nowego obiektu obok Urzędu Gminy. – Bardzo dziękuję pracownikom Urzędu Gminy, którzy w okresie tych trzech miesięcy kontroli musieli wykonywać bieżące obowiązki oraz odpowiadać na liczne pytania inspektorów – mówił wójt.

Janusz Pierzyna zdał również relację z obecnej sytuacji związanej z dystrybucją węgla. – Zostaliśmy postawieni w trudnej sytuacji. Musieliśmy przygotować się do rozwiązania problemu, do czego jako samorząd początkowo nie mieliśmy żadnych narzędzi. A gdy już wszystko zorganizowaliśmy, to dostajemy zaledwie połowę tej ilości węgla, ile potrzebują nasi mieszkańcy – mówił wójt Janusz Pierzyna. Jak na razie mieszkańcom gminy Jasienica przydzielono 300 ton, gdy potrzeba co najmniej dwa razy tyle. – Jak mamy wybierać, komu węgiel sprzedać, a komu odmówić? To nie wina Gminy, że węgla brakuje – pytał Janusz Pierzyna.

Przekazał również dobre wiadomości. M.in. poinformował o przystąpieniu do remontu zniszczonej nawierzchni na ul. Cisowej w Jasienicy. – Bardzo serdecznie dziękuję panu staroście Andrzejowi Płonce i Radzie Powiatu Bielskiego z jej przewodniczącym na czele panem Janem Borowskim, że przychylili się do naszych próśb, aby wyremontować drogę, podlegającą Powiatowi Bielskiemu – mówił Janusz Pierzyna.

Inną miłą wiadomością było przyznanie wójtowi Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji przez kapitułę Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – Dziękuję mieszkańcom zaangażowanym w rozwój naszej gminy. To nagroda dla nas wszystkich za to, że konsekwentnie budujemy markę, jaką jest Gmina Jasienica – mówił Janusz Pierzyna. Platynowy Laur, przyznany jedynemu wójtowi w województwie śląskim, oznacza nie tylko prestiż. To również docenienie zaradności i dobrego zarządzania Gminą Jasienica jako miejscem, gdzie warto mieszkać i inwestować.

Rada Gminy zadecydowała, aby w przyszłym roku podwyższyć stawki podatków lokalnych o 10 proc. – To nie jest maksymalna stawka, jaką samorządy mogą wyznaczyć dla swoich mieszkańców – wyjaśniał przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica. Jak poinformował wójt, sprawę podatków dyskutował wraz z radnymi podczas spotkań Komisji Rady. Pojawiły się głosy zarówno za tym, aby nie podwyższać obciążeń dla mieszkańców, ale także takie, żeby podatki przynajmniej zrekompensowały wysokość realnej inflacji na poziomie 20 proc. Za kompromisowe rozwiązanie uznano więc 10 proc., co będzie oznaczać ok. 1,5 mln zł dodatkowo do budżetu Gminy. Jak wyjaśnia Janusz Pierzyna, to już kwota, za którą będzie można myśleć o wykonaniu ważnej dla rozwoju gminy inwestycji.

Radni zwiększyli także o kolejny milion wydatki na oświatę, m.in. na rozbudowę szkoły w Iłownicy i podwyżki dla nauczycieli. – Nie mam pretensji do nauczycieli, ale to już kolejne środki w ostatnim czasie, jakie musimy wydać na oświatę. A to przecież zadanie zlecone, powinniśmy otrzymywać 100 proc. na utrzymanie szkół – mówił wójt. Przypomniał, że subwencja oświatowa z budżetu Państwa wynosi ok. 30 mln zł, gdy tymczasem koszt utrzymania szkół to 55 mln zł. Oznacza to, że 25 mln zł musi dopłacać Gmina Jasienica, co jest sprzeczne z prawem. – Nasza zaradność sprawia, że pozyskujemy z różnych źródeł pieniądze na inwestycje służące rozwojowi. Tymczasem jesteśmy zmuszeni z naszych nadwyżek finansować wydatki, które nie do nas należą. Nie mogę się z tym pogodzić – mówił.

Wójt zaprosił wszystkie dzieci z gminy Jasienica na spotkanie z św. Mikołajem. Święty zapowiedział, że pojawi się przy skwerze obok Urzędu Gminy we wtorek 6 grudnia o godz. 17 i z całą pewnością nikt nie odejdzie bez prezenciku.