ZAKŁAD DO BUDOWY

16 grudzień 2022

Rozpoczęła się budowa nowego Zakładu Komunalnego i Punktu PSZOK.

– Zakład wraz z nowym zapleczem znacząco ułatwi Gminie wypełnianie zadań z zakresu ochrony środowiska, w tym przypadku dotyczy to przede wszystkim odbioru ścieków. Świadczymy bowiem usługi wywozu nieczystości z posesji mieszkańców, mamy do tego celu 4 „beczki”. To zadanie, jakie należy wykonywać przez cały rok, również w zimie, gdy warunki atmosferyczne są trudne. Urządzenia wymagają parkowania w pomieszczeniach z dodatnimi temperaturami – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Do tej pory Zakład wynajmował pomieszczenia od jasienickiej spółdzielni rolniczej, jednak kierownictwo spółdzielni zamierza swoje garaże wykorzystać w innym celu. – Dodatkowo przybywa nam jako Gminie innych zadań, m.in. oczyszczanie czy odśnieżanie. Zależy nam, aby nasz sprzęt był właściwie chroniony i serwisowany. Nowy Zakład Komunalny wraz z odpowiednim zapleczem ułatwi to zadanie – dodaje Janusz Pierzyna.

Z myślą o odpowiednim zapleczu w 2004 r. wnioskował, aby zakupić działkę o powierzchni ponad 1,3 hektara obok obecnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Z kolei w ub. roku wójt jako dofinansowanie do tego zadania z rządowego programu Polski Ład pozyskał blisko 5 mln zł, całość ma kosztować 11,1 mln zł. Przypomnijmy, piętrowy budynek na parterze oprócz części do obsługi mieszkańców z recepcją będzie miał także część przeznaczoną na szatnię i pomieszczenia socjalne dla pracowników asenizacji, szatnie dla pracowników terenowych, a także pomieszczenia techniczne i magazynowe. Z kolei na I piętrze zaplanowano pomieszczenia biurowe dla pracowników Zakładu Komunalnego oraz pomieszczenia socjalne i archiwum. Łącznie kubatura budynku wynosić będzie 3 449 m sześc., zaś powierzchnia użytkowa – 699,8 mkw.

Co ważne, zaplanowano również sporo przestrzeni na powierzchnie garażowe i magazynowe, na wspomniane już pojazdy Zakładu Komunalnego oraz drobny sprzęt, m.in. do odśnieżania dróg i chodników przy gminnych drogach. W hali garażowej wydzielono pomieszczenie dla samochodów osobowych i sprzętu. Będzie tam również osobna powierzchnia garażowa dla samochodów z beczką do wywozu nieczystości (4 stanowiska), a także wydzielone dwa pomieszczenia z kanałem serwisowym. Kubatura hali wynosi 6 301,3 m sześc., zaś powierzchnia użytkowa 895,1 mkw.

Projekt nowej siedziby Zakładu Komunalnego.

Zobacz też:

Uczennice budują przedsiębiorczość

 

Uczennice ze szkoły w Międzyrzeczu Górnym zgarnęły większość nagród w ogólnopolskim konkursie uczącym przedsiębiorczości.

 

 

Przetarg na odwiert

 

Gmina Jasienica przystępuje do przetargu na wykonanie odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Prace mają być wykonane do 2024 r.

 

 

Spójnia najlepsza w podokręgu

 

Drużyna piłkarska KS Spójnia Landek pod kierunkiem trenera Dariusza Kłusa już po raz trzeci w historii zwyciężyła w Pucharze Polski Podokręgu Bielsko-Biała.