Dzień Osób z Niepełnosprawnością – Sięgnij po sukces

02 maj 2018

 

Dzień Osób z Niepełnosprawnością – „Sięgnij po sukces”

11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z PFRON oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością – „Sięgnij po sukces”. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest wspieranie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców, bo temat niezwykle ważny. ZUS zaprasza do udziału w tym dniu nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale też ich opiekunów, pracodawców, organizacje pozarządowe, księgowe, kadrowe i przedstawicieli biur rachunkowych. W tym jednym dniu będzie można otrzymać pełną wiedzą z obszaru zatrudniania osób z niepełnosprawnością, dofinansowania takiej działalności i wskazania, gdzie można uzyskać wsparcie i pomoc. Tak szeroki zakres wiedzy z prawa praca, rozliczeń i ulg podatkowych, świadczeń rentowych, prewencji i rehabilitacji leczniczej z ZUS można uzyskać w jednym miejscu tylko przy okazji organizacji tego typu wydarzeń. Warto skorzystać, ponieważ swoje szkolenia i indywidualne konsultacje przeprowadzą specjaliści m.in. z PFRON, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego oraz stowarzyszeń i fundacji. To od nich będzie można się dowiedzieć m.in. jak otrzymać dofinansowanie do stanowiska pracy osoby z niepełnosprawnością, jak rozliczyć czas pracy pracownika z niepełnosprawnością, a także gdzie szukać zatrudnienia i jakie organizacje w tym pomagają.

Dzień Otwarty dla Osób z Niepełnosprawnością będzie też okazją do zapoznania się z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Podczas tego dnia będzie okazja do spotkania z osobami z niepełnosprawnością, którzy pomimo przeciwności potrafili walczyć o swoje pasje i marzenia osiągając sukcesy w swoich dziedzinach. Ich historie będą potwierdzać to, że „Sięgać po sukces” może każdy, choć od niektórych wymaga to większego samozaparcia i wysiłku. Ale warto próbować!

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej akcji na stronie internetowej www.zus.pl wraz ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń w poszczególnych miastach.

 

Poniżej przykład najważniejszych wydarzeń w śląskich miastach, w których swoją siedzibę ma ZUS:

 

 

 • ZUS ODDZIAŁ BIELSKO-BIAŁA, godz. 9:00- 14:00, ul. Krasińskiego 34, 36,

Na odwiedzających w tym dniu ZUS czekać będą eksperci ZUS, którzy będą udzielać porad z zakresu emerytalno-rentowego. Natomiast specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz bielskiego magistratu będą informować na temat wsparcia jakie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne. Przedstawiciele z PFRON wskażą co należy zrobić, by skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, jak uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na jaką pomoc finansową można liczyć przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. O wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe i dofinansowanie do zaopatrzenia medycznego powiedzą przedstawiciele NFZ. Na stoisku NFZ będzie można też założyć konto ZIP. Stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy to przede wszystkim poradnictwo w zakresie przywilejów w pracy osób niepełnosprawnych, uprawnień osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

 

Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje w tym dniu cykl wykładów:

 • 10.00 - wykład przedstawiciela PFRON:

„Formy pomocy skierowane dla osób niepełnosprawnych przy pomocy środków z PFRON”

 • 10.30 – wykład przedstawicieli ZUS:

„Zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnieniach pracowniczych”;

„Orzekania o niezdolności do pracy. Prewencja rentowa – zasady korzystania z ośrodków rehabilitacyjnych ZUS”

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na szkolenia wymagane są wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 33 825 31 21.

W tegoroczną akcje zaangażowały się także bielskie środowiskowe domy samopomocy „Centrum” oraz „Podkowa”, które u siebie będą prezentowały prace swoich podopiecznych.

 

W Inspektoratach: w Cieszynie ul. Bielska 29 oraz w Żywcu ul. Piernikarska 2 w ramach „Dnia osób z niepełnosprawnością” na salach obsługi klientów w godzinach od 9.00 do 14.00, będą zorganizowane stanowiska informacyjne przedstawicieli: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.


 • ZUS ODDZIAŁ W CHORZOWIE, ul. Dąbrowskiego 45, Chorzów

Centralną częścią wydarzeń będzie panel „Edukacja-Praca-Motywacja”. Ta część wydarzenia skupiać się będzie na przedstawieniu osobom niepełnosprawnym tematyki związanej z aktywizacją zawodową i społeczną. Wśród prelegentów i zaproszonych gości udział wezmą przedstawiciele ośrodka doskonalenia zawodowego nauczycieli - METIS w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego, firmy wspierającej aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

 • 9:00 – 9:30 Możliwości otrzymania dofinansowania. Projekty praca, edukacja - PFRON

 • 9:30 – 10:00 Nowe technologie w edukacji i pracy osób z niepełnosprawnością – Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS

 • 10:00-10:40 przerwa

 • 10:40-11:10 Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - Trener z Uniwersytetu Ekonomicznego

 • 11:10 – 11:40 Niepełnosprawny pracownik okiem pracodawcy. Przedstawiciel z firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy

Dla tych, którzy chcieliby odwiedzić ZUS, by skonsultować się w swoich sprawach, tutejszy Oddział przygotował strefę ekspertów, w której swoje stanowiska będą mieć przedstawiciele PFRON, Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Skarbowego, NFZ, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i ZUS.

 

 • ZUS ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE, godz. od 9.00 do 14:00, Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Mielczarskiego 21, Częstochowa

 

Tegoroczne wydarzenie Dnia Otwartego dla Osób z Niepełnosprawnością częstochowski ZUS postanowił zrobić w klubokawiarni prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że Alternatywa 21”, w której zatrudnieni są osoby z niepełnosprawnością. Zaplanowano występy artystyczne podopiecznych Fundacji Oczami Brata (osób z niepełnosprawnością), dyżury eksperckie pracowników ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, prezentacje z zakresu przyznawania rent socjalnych, rent z tytułu niezdolności do pracy, zasad orzecznictwa lekarskiego, prezentację Fundacji Oczami Brata o "wychodzeniu z niepełnosprawności". Równocześnie w budynku Oddziału ZUS w Częstochowie odbędzie się wystawa i kiermasz prac osób niepełnosprawnych. Prezentacje, także przygotowane przez partnerów wydarzenia, zostaną umieszczone na monitorach we wszystkich terenowych placówkach ZUS w regionie częstochowskim.

 

 • ZUS ODDZIAŁ W RYBNIKU, ul. Jankowickiej 13, Rybnik

„Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” to tytuł cyklu wykładów organizowanych przez rybnicki ZUS. Rozpocznie się on wystąpieniem przedstawiciela PFRON, który przekaże informacje z zakresu dofinansowania do wynagrodzeń, system obsługi dofinansowań, następnie na temat dofinansowania na przystosowanie i adaptację stanowiska pracy, jego doposażenie oraz staży i szkoleń opowie przedstawiciel PUP. Po nim wystąpi inspektor pracy z PIP, który opowie o szczególnych uprawnieniach osób z niepełnosprawnością w zakresie prawa pracy. W panelu tym wezmą udział pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością.

Zapisy na szkolenia oraz informacje z zakresu organizacji tego dnia pod nr tel. 32 4391 146.

 

 • ZUS ODDZIAŁ W SOSNOWCU, godz. 9:30-14:00, sala 430, ul. Partyzantów 1, Sosnowiec.

W oddziale odbywać się będą szkolenia i prelekcje ekspertów z instytucji i organizacji zajmujących się sprawami osób z niepełnosprawnością

 • 9:40-10:00 - Państwowa Inspekcja Pracy „Obowiązki pracodawcy wynikające z ustawy o rehabilitacji w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz uprawnienia pracownicze”

 • 10.00 – 10.20 - MOPS – „Pomoc osobom niepełnosprawnym”

 • 10.20– 10.40 - PFRON - „Turnusy rehabilitacyjne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pomoc finansowa przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych”

 • 10.40 – 11.00 - NFZ- „Jak zrealizować zapotrzebowanie na środki pomocnicze i ortopedyczne, leczenie uzdrowiskowe, zakładanie kont na ZIP”

 • 11.30 – 12.00 przerwa

 • 12.00 – 12.20 – ZUS – „Prewencja rentowa”

 • 12.20 – 12.40 - Revita – „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych”

 • 12.40 – 13.00 – Gość specjalny – „Osoby z niepełnosprawnością. Ludzie sukcesu”

 • 13.00 – 13.20 - Psycholog z Hospicjum św. Tomasza – „Wsparcie psychologiczne dla osób niepełnosprawnością”

 

Ponadto w godz. od 9.30 do 14.00 na Sali Obsługi Klienta będą ustawione stanowiska eksperckie. Będzie to okazja do zadania indywidualnych pytań i porad w swojej sprawie, bez konieczności udziału w wykładzie. Do dyspozycji klientów ZUS będą specjaliści z biura podróży, którzy przedstawią oferty wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Mikołowa, Państwowej Inspekcji Pracy, PFRON, MOPS, NFZ oraz ZUS. W forum ekspertów weźmie udział także Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych z sosnowieckiego magistratu. Będzie też okazja do bezpłatnego pomiaru ciśnienia.

 

Inspektorat w Dąbrowie Górniczej, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Kościuszki 48

Odwiedzający 11 maja ZUS w Dąbrowie Górniczej będą mogli skorzystać z porad ekspertów z MOPS, ZUS, przedstawiciela Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Diabetyków, założyć sobie profil na platformie PUE ZUS. W inspektoracie będzie można podziwiać prace wychowanków Dąbrowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serce”.

 

Inspektorat ZUS w Jaworznie, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Grunwaldzka 274.

Również w tutejszej placówce ZUS zaplanowano dyżur ekspertów z MOPS, PUP, ZUS wraz ze stanowiskiem do zakładania profilu PUE ZUS. Tutaj także odbywać się będzie bezpłatny kiermasz książek oraz kiermasz rękodzieła Stowarzyszenie REDA.

 

Inspektorat ZUS w Zawierciu, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Blanowska 2.

Już od 9:30 do dyspozycji klientów będą specjaliści z MOPS, PUP, PCPR i ZUS, będzie też okazja do zapoznania się z informacjami Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego ,,KLUCZ” z Klucz, które aktywizuje zawodowo osoby z ustalonym stopniem niepełnosprawności. Stowarzyszenie organizuje również staże dla osób niepełnosprawnych w ramach projektów unijnych oraz szkolenia. Z podobną ofertą występować będzie też Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu, które zajmuje się min. przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, aktywizacją zawodową. CIL wspiera również min. osoby niepełnosprawne poprzez ich zatrudnianie.

Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, gdzie i jak można zdobyć wymarzoną pracę będąc osobą z niepełnosprawnością, albo chcieliby wiedzieć jak zatrudnić taką osobę – koniecznie trzeba skorzystać z oferty ZUS i przyjść na dzień otwarty dla osób z niepełnsoprawnoscią.

 

ZUS ODDZIAŁ W ZABRZU

 

Organizatorzy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu

Urząd Miejski w Zabrzu

 

 1. Plan uroczystości odbywającej się w Urzędzie Miejskim w Zabrzu (sala sesyjna)

PANEL I

11.00-11.15 Powitanie gości (Prezydenta Miasta Zabrze oraz Dyrektor Oddziału ZUS w Zabrzu)

11.15-11.35 Wykład nt. „Wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych” – PFRON Oddział Śląski w Katowicach

11.35-11.50 Wykład nt. „Kompleksowej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami” - projekt „Kierunek praca” - Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin „RAZEM” w Zabrzu

11.50-12.00 Wykład nt. „Działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Śląskiej w Gliwicach” – przedstawiciel BON Politechniki Śląskiej

12.00-12.10 Przerwa – 10 minut

PANEL II

 

12.10-12.20 Prelekcja nt. „Dzięki wodzie odzyskali wolność” - Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków 
w Zabrzu (gość specjalny)

 

12.20-12.30 Prelekcja nt. „Moja praca, moją pasją. Restauracja prowadzona przez osoby niepełnosprawne”– Zakład Aktywności Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych w Bytomiu

12.30-12.40 Prelekcja nt. „Pies moim przewodnikiem” - Fundacja DOGIQ w Katowicach

12.40-12.50 Przerwa – 10 minut

PANEL III

12.50-13.10 Wykład nt. „Mam orzeczenie o niepełnosprawności”. Co mi przysługuje? - Oddział ZUS w Zabrzu

13.10-13.30 Blok dyskusyjny

 

 1. Plan wydarzenia w siedzibie Oddziału ZUS w Zabrzu, ul. Szczęść Boże 18 (parter budynku)

 

 1. Stoiska informacyjne/konsultacje: (godz. 9.00 – 14.00)

 • NFZ,

 • PFRON,

 • MOPR w Zabrzu,

 • Urząd Miejski w Zabrzu,

 • Urząd Skarbowy w Zabrzu,

 • PUP w Zabrzu,

 • Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Śląskiej w Gliwicach,

 • Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomych,

 • Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin „RAZEM” w Zabrzu,

 • „Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków” w Zabrzu,

 • Zakład aktywności zawodowej „Nadzieja dzieci” w Zabrzu,

 • „Apteka Dbam o Zdrowie” - Promocja zdrowej suplementacji

 • Konsultacje lekarza diabetologa dla osób chorych na cukrzyce (od godz. 11.00) Stowarzyszenie Diabetyków w Zabrzu,

 • „ZIAJA” - bezpłatne badanie skóry,

 • Akademia Rehabilitacji i Relaksu „Odnowa” w Zabrzu - konsultacje z zakresu odnowy biologicznej,

 • Marga Gabinety Terapeutyczno-Rehabilitacyjne w Gliwicach – bezpłatne masaże dłoni, konsultacje fizjoterapeuty, mobilne badanie biofeedback,

 • Studio optyczne w Zabrzu - bezpłatne badanie wzroku.

 

 1.  

  Warsztatowe zajęcia manualne prowadzone przez Warsztaty Terapii Zajęciowych 
  w zakresie:

   

 • Malowania odlewów z gipsu,

 • Prac plastycznych.

 

 1. Stoiska dodatkowe:

 •  

  Prezentacja rękodzieła, fotografii, prac malarskich według zainteresowań osób niepełnosprawnych 
  z Warsztatów Terapii Zajęciowych,

   

 • Prezentacja wyrobów przygotowanych przez uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ OSÓB z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ 11 maja 2018 r. "Sięgnij po sukces!"

• Porady specjalistów z ZUS

• Porady ekspertów z PFRON, NFZ,

CIOP-PIB, instytucji publicznych

oraz organizacji pozarządowych

• Porady ekspertów z Instytutu Transportu

Samochodowego w zakresie adaptacji

pojazdów dla osób z niepełnosprawnością

• Prezentacje aktywnych zawodowo osób

z niepełnosprawnością

• Wykłady, spotkania i materiały

informacyjne

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy,

na www.zus.pl/dzienON

www.zus.pl/dzienON

JESTEŚ OSOBĄ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ?

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Serdecznie

zapraszamy Cię na Dzień Osób z Niepełnosprawnością!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje to

wydarzenie wspólnie z Państwowym Funduszem

Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centralnym

Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem

Badawczym i Instytutem Transportu Samochodowego

w różnych miastach w całej Polsce.

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy,

na www.zus.pl/dzienON

Proponujemy Ci spotkania:

• ze specjalistami z ZUS, od których dowiesz się,

m.in. jak uzyskać rentę i jak ją zwiększyć, jakie inne

świadczenia Ci się należą; będziesz mógł także

założyć konto na Plaformie Usług Elektronicznych

na www.zus.pl, by jak najwięcej spraw z zakresu

ubezpieczeń społecznych załatwiać przez internet,

• z ekspertami z PFRON, którzy opowiedzą Ci

o tym, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy,

jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak

ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności

gospodarczej,

• z ekspertami z ITS, którzy opowiedzą, jakie

są możliwości adaptacji pojazdów dla osób

z niepełnosprawnością i jak załatwić formalności,

by zaadaptować pojazd,

• z pracownikami NFZ, od których uzyskasz

informacje o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe,

dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia (np. sprzętu

ortopedycznego czy środków higienicznych);

będziesz mógł także założyć konto na stronie

Zintegrowanego Informatora Pacjenta (zip.nfz.gov.pl)

• z osobami z niepełnosprawnością, które osiągnęły

zawodowy sukces,

• z psychologami pracy specjalizującymi się

w poradnictwie osób z niepełnosprawnością,

• z przedstawicielami lokalnych instytucji,

• z reprezentantami fundacji, stowarzyszeń i federacji

zrzeszających osoby takie jak Ty lub działające na

Waszą rzecz,

• z pracodawcami, którzy już zatrudniają osoby

z niepełnosprawnością lub chcą je zatrudnić.

PRACODAWCO!

Zatrudniasz osoby z niepełnosprawnością lub chciałbyś

je zatrudniać? Serdecznie zapraszamy Cię na Dzień Osób

z Niepełnosprawnością!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje to

wydarzenie wspólnie z Państwowym Funduszem

Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centralnym

Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem

Badawczym i Instytutem Transportu Samochodowego

i w różnych miastach w całej Polsce.

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy,

na www.zus.pl/dzienON

Proponujemy Ci spotkania:

• ze specjalistami z ZUS, od których dowiesz się m.in.

o naszych działaniach w ramach prewencji rentowej

i wypadkowej czy świadczeniach pozwalających

utrzymać zdolność do pracy mimo szczególnych

wymagań zdrowotnych,

• z ekspertami z PFRON, którzy opowiedzą Ci o tym,

na jakie wsparcie możesz liczyć, gdy zatrudniasz

osoby z niepełnosprawnością (m.in. dofinansowanie

wynagrodzeń, szkoleń i staży pracowników

z niepełnosprawnością, adaptacji stanowisk pracy

czy pracy asystenta osoby niepełnosprawnej),

• z przedstawicielami fundacji, stowarzyszeń i federacji

zrzeszających osoby z niepełnosprawnością lub

działających na ich rzecz,

• z potencjalnymi pracownikami; spotkaj się z osobami

z różnymi umiejętnościami i doświadczeniami, które

mogą stać się cennymi członkami Twojego zespołu.

www.zus.pl – Twój przewodnik po ubezpieczeniach

społecznych

Na naszej stronie internetowej zapoznasz się

z aktualnymi informacjami z zakresu ubezpieczeń

społecznych.

W dziale „Biblioteka ZUS” znajdziesz wiele przydatnych

publikacji z zakresu ubezpieczeń społecznych:

• ulotki,

• poradniki,

• informatory,

• książki,

• kwartalnik naukowy „Ubezpieczenia Społeczne.

Teoria i praktyka”.

Platforma Usług Elektronicznych: www.zus.pl

PUE to nowoczesna i wygodna forma kontaktu z ZUS,

dzięki której zrealizujesz większość spraw związanych

z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu

– przez internet. W ten sposób możesz sprawdzić

swoje dane zapisane na indywidualnym koncie w ZUS,

przesyłać dokumenty, śledzić stan swoich spraw, a także

rezerwować wizyty w naszej placówce.

ul. Szamocka 3, 5

01-748 Warszawa

Platforma Usług Elektronicznych: www.zus.pl

Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS:

22 560 16 00 dla tel. komórkowych i stacjonarnych

(koszt połączenia według umowy klienta z operatorem

telekomunikacyjnym)

Skype: zus_centrum_obslugi_tel

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.zus.pl