Majówka w Galerii Bielskiej BWA 1–7 maja 2018

02 maj 2018

W czasie majówki bielszczan i turystów przyjeżdżających w góry zapraszamy serdecznie do Galerii Bielskiej BWA. Galerię można odwiedzać codziennie w godz. 10.00-18.00 (również w święta 1 i 3 maja). Jest to niezwykła możliwość, aby obejrzeć bezpłatnie trzy prezentowane wystawy. 
 
Wyjątkowym wydarzeniem dla miłośników sztuki jest prezentowana w górnej sali galerii wystawa Stefana Gierowskiego „Linia w malarstwie". Kilkadziesiąt eksponowanych obrazów jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej polskiej awangardy reprezentuje nurt abstrakcji w malarstwie. Na wystawie można obejrzeć prace artysty od lat 60. aż po pierwszą dekadę XXI wieku. Przegląd tych wybranych dzieł pozwala dojrzeć następujące w twórczości malarza zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania Stefana Gierowskiego linią, która w zależności od swojego charakteru potrafi zmieniać przestrzeń w obrazie, jego kompozycję, energię i znaczenie. Wystawie towarzyszy wypowiedź artysty dla widzów bielskiej wystawy, zarejestrowana w jego pracowni w kwietniu br. Zawiera przesłanie malarza i pedagoga, który przez lata kształcił pokolenia artystów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w maju 2018 roku obchodził będzie 93 urodziny.  Artysta, zwracając się zwłaszcza do młodych ludzi, apeluje o ich indywidualne i osobiste podejście do sztuki i docenianie roli kultury w życiu. Dla młodszych widzów galeria przygotowała bezpłatną kolorowankę artystyczną, która odwołując się do prezentowanych na wystawie prac Stefana Gierowskiego przybliża zainteresowanym zagadnienia związane z abstrakcyjnym językiem w malarstwie. 
W dolnej sali udostępnionych zostało ponad 100 fotografii przyrodniczych na wystawie „Żywy album przyrody". Piękno przyrody z Polski i świata zostało uchwycone przez 36 śląskich fotografów, a edukacyjne znaczenie wystawy podkreślają towarzyszące każdej fotografii autorskie opisy. Dzieci i młodzież dzięki wystawie chętnie poznają nie tylko bioróżnorodność świata, ale również tematy związane z biologią, ekologią i geografią, rozwiązując krzyżówkę przyrodniczą (z nagrodami), specjalnie przygotowaną przy okazji bielskiej wystawy.
W działającej po sąsiedzku Klubokawiarni Aquarium galeria prezentuje wystawę czarno-białych ilustracji Natalii Klęczar. Wystawa o tytule „Ryby", idealnie wpisująca się w nazwę miejsca swojej ekspozycji, ukazuje inspiracje młodej artystki – misternie opracowane ornamentalne wizerunki podwodnych stworzeń. Klubokawiarnia Aquarium proponuje na czas majówki własny program kulturalny dostępny na fanpage'u kawiarni, jej przestrzenie zachęcają natomiast całe rodziny do połączenia zwiedzania wystaw z odpoczynkiem przy dobrej kawie i muzyce, także pod kwitnącymi kasztanami, z możliwością zainteresowania mniejszych odbiorców zabawkami dostępnymi w specjalnym kąciku dla dzieci. 
Na zakończenie majówki Galeria Bielska BWA poleca swoim widzom projekcję filmu Sławomira Rumiaka „Macunaima wraca do Sao Paulo" połączoną ze spotkaniem z artystą, które odbędą się w poniedziałek, 7 maja o godz. 18.00. Prezentowany film to inspirowana klasyczną pozycją w literaturze brazylijskiej – książką Mário de Andrade „Macunaima" – wizja powrotu Macunaimy, bohatera legend amazońskich, do Sao Paulo. Artysta w procesie postprodukcji cyfrowej usunął wszelkie przejawy dobrobytu – skupił się wyłącznie na ciemnej stronie miasta, bezdomnych ludziach i opuszczonych budynkach, zachęcając do zastanowienia się nad przemijającym aspektem życia i pesymistyczną wizją rozwoju cywilizacji.