Sukces e-składki

12 wrzesień 2018

2 mld 591 mln zł tyle wpłynęło do bielskiego Oddziału ZUS w ramach e-składki. To dane na koniec lipca. To o 9,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wpłat dokonało 54 540 płatników.
Przypomnijmy, Indywidualny Numer Rachunku Składkowego dla każdego płatnika, funkcjonuje od 1 stycznia 2018 r. Już od początku zyskał on przychylność przedsiębiorców, bo wyeliminował błędy, z którymi się borykali, a wpłaty na kontach w ZUS księgują się terminowo. W całej Polsce do końca sierpnia wpłacono ponad 170 mld zł. Co niezwykle ważne i świadczy o sukcesie e-składki, to fakt, że przedsiębiorcy popełnili 750 razy mniej błędów niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Od początku roku do końca sierpnia ZUS obsłużył już ponad 20 mln płatności na indywidualne numery rachunków składkowych, czyli średnio ok. 2,5 mln wpłat miesięcznie. W sumie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 170,1 mld zł. Jest to o blisko 13 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. E-składka niemalże wyeliminowała błędy popełniane przez wpłacających. W 2017 r. płatnicy składek średnio popełniali ponad 20 tys. błędów miesięcznie, teraz zaś jedynie w granicach 30. Większość błędnych wpłat została w szybkim trybie wyjaśniona przez pracowników Zakładu.
Jeden przelew
Dzięki e-składce przedsiębiorca zamiast trzech lub nawet czterech (wraz z wpłatą na Fundusz Emerytur Pomostowych) przelewów wykonuje jeden, na swój indywidualny rachunek, a rozdzieleniem składek na poszczególne fundusze zajmuje się ZUS. - Trzeba pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności bieżące przelewy są księgowane na najstarsze zaległości. Oznacza to, że w sytuacji zaległości może to doprowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Dlatego tak ważne jest uregulowanie swojej sytuacji związanej z zadłużeniem, choćby poprzez zawarcie układu ratalnego. Do dyspozycji klientów ZUS są doradcy płatników składek oraz doradcy do spraw ulg i umorzeń - mówi Marcin Tomecki, zastępca dyrektora ds. dochodów w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej.
ZUS systematycznie wysyła korespondencję do płatników składek o rozliczeniu bieżących płatności i możliwym ich księgowaniu na powstałe wcześniej zaległości. Tego typu informacja ma m.in. zapobiec powstawaniu kolejnych zaległości po stronie przedsiębiorców. Dotychczas Oddział ZUS w Bielsku-Białej wysłał już 7 839 listów.
Gdzie sprawdzić saldo?
Informacje na temat podziału wpłaty oraz salda została udostępniona na Portalu Usług Elektronicznych. Można skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek na Sali Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS. Innym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 1600 lub na www.eskladka.pl
Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń
Oddział ZUS w Bielsku-Białej zaprasza na szkolenie przedsiębiorców, ale też osoby zainteresowane tematem zasad opłacania i rozliczania składek w ramach e-składki, które we wrześniu br. odbywać się będą w Bielsku-Białej i Cieszynie. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, wystarczy tylko wcześniejsza rejestracja telefoniczna 33 825 31 21 lub za pośrednictwem emaila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
• 18 września, godz. 9:00, w bielskiej siedzibie ZUS przy ul. Krasińskiego 34, 36, w sali nr 431 a,
• 20 września, godz. 9:00, w inspektoracie ZUS w Cieszynie przy ul. Bielskiej 29.