Konto w ZUS tak samo ważne jak konto w banku

01 październik 2018

Czy sprawdzasz swoje konto w banku przynajmniej raz w miesiącu? Skoro tak, to dlaczego nie interesujesz się swoim kontem w ZUS. To wiedza, która ma wpływ na naszą przyszłość. Konto w ZUS tak samo ważne jak to w banku, dlatego ZUS chce ubezpieczonym przybliżyć informacje o stanie konta ubezpieczonego (IoSKU) organizując w październiku Dni Ubezpieczonego.
Dla wygody klientów spotkania mogą odbywać się w miejscu pracy. Tym razem nie trzeba nigdzie jechać, eksperci ZUS mogą stawić się w miejscu pracy ubezpieczonego, wystarczy, że zakład pracy zwróci się do ZUS drogą emailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z taką propozycją. W e-mailu należy wskazać dzień i godzinę spotkania, adres oraz orientacyjną liczbę osób, która weźmie udział w spotkaniu.
Tegoroczne Dni Ubezpieczonego poświęcone są trzem blokom tematycznym: IoSKU, e -ZLA oraz świadomego wyboru przejścia na emeryturę.
Co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych Informację o Stanie Konta Ubezpieczeniowego. Ale wciąż jest grupa osób, która nawet nie otworzyła koperty, są też tacy, którzy uważają, ze informacje są zbyt skomplikowane - Dlatego mając na uwadze te sugestie uproszczenia treści, zapewniamy, że co roku nadajemy IoSKU coraz prostszą w odbiorze formę i treść. Chcemy, aby ubezpieczeni czytali tę informację z łatwością, a swoje konto w ZUS znali tak dobrze jak konto bankowe. Dlatego IoSKU jest głównym tematem Dni Ubezpieczonego. W tym roku organizujemy je w październiku. Dla wygody przedsiębiorców i pracowników proponujemy wizytę naszych ekspertów w miejscu pracy ubezpieczonego - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Podczas spotkania pracownicy ZUS objaśnią wszystkie zapisy w IoSKU. Krok po kroku pokażą, jak pracownik może sprawdzić, że są za niego opłacane składki. Wskażą, z jakich świadczeń skorzystają ubezpieczeni dzięki poprawnym zapisom na koncie np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy. - Wyjaśnimy też, o co często pytają nasi klienci, kiedy środki z subkonta wypłacamy bliskim i oczywiście pokażemy jak sprawdzać stan swojego konta w ZUS przez internet - dodaje rzeczniczka.
Spotkanie będzie służyło także temu, by wyjaśnić na podstawie jakich danych na koncie i subkoncie obliczana jest emeryturę, co więcej zaprezentowane zostanie też użycie kalkulatora emerytalnego. To dzięki niemu ubezpieczony może wyliczyć sobie prognozowaną wysokość emerytury.
- W związku z tym, że 1 grudnia obowiązywać będą już tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie , pracownicy ZUS przedstawią korzyści e-ZLA dla płatnika i pracownika. Będzie też na miejscu założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Chcemy, aby ubezpieczeni oprócz tego, że są najliczniejszą grupą naszych klientów, byli przede wszystkim grupą najbardziej świadomą swoich praw i obowiązków. Jeszcze raz zachęcam do kontaktu z nami - dodaje Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w województwie śląskim.