Trzeci protest w obronie wolności Internetu w Bielsku-Białej

02 październik 2018

5 października o godzinie 18:00 w Bielsku-Białej na placu Bolesława Chrobrego rozpocznie się protest przeciwko projektowi DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Sprawa jest poważniejsza niż ACTA, powszechnie przyjęło się już ją określać jako ACTA2 (#stopACTA2). Organizatorem jest Stowarzyszenie Libertariańskie, Oddział Podbeskidzie.

Unia Europejska planuje ustanowić tzw. podatek od linków, obowiązek dla portali internetowych samodzielnego (nie tylko, jak dotychczas, na skutek zgłoszenia) identyfikowania treści publikowanych przez ich użytkowników, które (potencjalnie) naruszają prawa autorskie, i ich usuwania, a także możliwość zmiany przez organy państw członkowskich zapisanego w umowie wynagrodzenia dla twórcy od podmiotu czerpiącego korzyści z dzieła. Są to rozwiązania godzące w wolność słowa, utrudniające życie użytkownikom, twórcom i mniejszym mediom, faworyzujące koncerny medialne i organizacje zbiorowego zarządzania prawami „własności intelektualnej" oraz zmniejszające pewność obrotu gospodarczego.

Tego dnia w ramach skoordynowanej akcji, oprócz Bielska-Białej, podobne wydarzenia odbywają się także w 14 innych miastach Polski. Po sukcesie czerwcowej fali protestów, dzięki którym Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego nie otrzymała w głosowaniu 5 lipca mandatu negocjacyjnego, w kolejnym głosowaniu 12 września, za sprawą – jak zostało odkryte i ujawnione – intensywnego lobbyingu, Parlament Europejski odwrócił swoją decyzję. Naszym celem jest więc zbudowanie takiej presji na europosłów, aby w roku 2019, przed wyborczą weryfikacją, jednak ostatecznie odrzucili to złe prawo.

"W naszym mieście postanowiliśmy, w porównaniu ze standardową formułą zgromadzenia publicznego, urozmaicić na dwa sposoby: Marsz Anonimowych (przejście w maskach Guya Fawkesa na Rynek) i spalenie tekstu dyrektywy."

Wydarzenie na Facebooku: http://fb.com/events/379107189294155

#miastopodziemne

Autor: Stowarzyszenie Libertariańskie, Oddział Podbeskidzie