ZUS dla studentów i naukowców

16 listopad 2018

ZUS dla studentów i naukowców

21 i 22 listopada, w godz. od 9:00 do 14:00, dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego odbędą się Dni Poradnictwa ZUS pod hasłem „ZUS dla UŚ”. W tych dniach, na wyznaczonych wydziałach w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie, utworzone zostaną stanowiska eksperckie z zakresu świadczeń realizowanych przez ZUS. Będzie również możliwość skorzystania z e-usług dla klientów ZUS.

- Zakres tematyczny udzielanych porad będzie bardzo szeroki, od podlegania ubezpieczeniom, zasiłkom chorobowym i macierzyńskim, poprzez renty rodzinne, a także możliwości wyjazdu z ZUS do sanatorium, aż po sprawy związane z wyliczeniem prognozowanej emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego. Liczymy na to, że obecność ekspertów ZUS na uczelni rozwieje wszelkie wątpliwości związane z ubezpieczeniami społecznymi - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Podczas konsultacji będzie możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profil ten umożliwia na bieżąco, bez wychodzenia z domu, sprawdzanie swojego konta w ZUS. To bardzo ważne, bo dzięki PUE możemy sprawdzić czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych, czy pracodawca regularnie i w odpowiedniej wysokości odprowadza za nas składki, czy zgłosiliśmy członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wiele innych ważnych informacji. Aby założyć profil PUE i go potwierdzić należy wziąć ze sobą dokument tożsamości.
21 listopada, w godz. od 9:00 do 14:00, stanowiska eksperckie ZUS będą się znajdować na Wydziale Prawa i Administracji w Katowicach, w Śląskim Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu oraz w cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauki o Edukacji, Wydziale Artystycznym. Natomiast dzień później, 22 listopada, w tych samych godzinach, z porad specjalistów ZUS będą mogli skorzystać studenci i pracownicy UŚ Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Filologicznego w Katowicach.
Dni poradnictwa są doskonałą okazją dla studentów i pracowników Uczelni, do uzyskania wszelkich informacji i odpowiedzi na pytania z zakresu ubezpieczeń społecznych. To kolejne przedsięwzięcie, po październikowej konferencji naukowej na temat wyzwań polityki senioralnej w XXI wieku, realizowane w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy ZUS a Uniwersytetem Śląskim.