Nowa karetka w Szpitalu Pediatrycznym

13 grudzień 2018

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej dysponuje własną karetką do przewozu noworodków. Ten specjalistyczny pojazd kosztował pół miliona zł i został zakupiony dzięki finansowej pomocy budżetu państwa oraz Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Służąca do transportu noworodków karetka „N” obecna jest w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej już od wakacji. Ale dotąd był to samochód wypożyczony. Teraz dziecięcy szpital dysponuje własną, nowoczesną karetką „N”, która kosztowała 511 tysięcy zł. 80 procent tej sumy pochodziło z budżetu państwa, 16 procent z budżetu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a 4 procent to środki własne szpitala.
Jak informuje lekarz Jan Wilam z obsługującego karetkę „N” zespołu neonatologicznego, jest ona wyposażona w inkubator transportowy z respiratorem, a także w pompy infuzyjne oraz nowoczesny sprzęt monitorujący. Karetka „N” służy do przewozu noworodków, w tym także wcześniaków, z miejsca urodzenia do ośrodka medycznego o wyższym stopniu referencyjności. Często są nią transportowane noworodki w stanie zagrożenia życia, między innymi z niewydolnością oddechową. Przykładowo karetka ta może przewozić wcześniaka z oddziału noworodkowego któregoś ze szpitala powiatowych do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, albo noworodka z wadą serca do specjalistycznego ośrodka kardiochirurgicznego w Katowicach lub w Zabrzu.