21. edycja Kina na Granicy

08 styczeń 2019

Kino na Granicy odkrywa kolejne karty i prezentuje najnowszy plakat 21. edycji festiwalu. Autorką, podobnie jak w latach poprzednich poprzednich jest Iwona Cichy, która swoją kreację uzasadnia tak:

 

- W plakacie zawsze staram się znaleźć jak najbardziej trafną metaforę, która w nieoczywisty sposób pozwoli oddać temat. Podobnie było i tym razem. Mamy świetnie skrojony program, powoli wyciągamy nasze asy z rękawa, odsłaniając poszczególne elementy i kusząc naszych widzów! W mojej głowie pojawiło się wiele pomysłów, lecz do jednego byłam przekonana od samego początku. Inspiracją była gra, dzięki której czas staje w miejscu (podobnie jak w trakcie Festiwalu!), podczas gdy uczestnicy oddają się zabawie, licząc na szczęście oraz wysokie wygrane.

 

Aktorzy grają w filmach, granych finalnie na festiwalu, grają muzycy w Klubie, może pora zagrać... z widzami — puścić do nich Oczko? W Oczku — znanemu w Czechach jako Jednadvacet — do wygranej potrzebujemy uzyskać sumę kart równą 21, jednakże dwa asy wygrywają zawsze. Kolory kart zostały dobrane nieprzypadkowo — trefl / koniczyna symbolizuje szczęście, z kolei kier / serce — miłość, pasję. A przecież do przeprowadzenia wszelkich zmian potrzeba zarówno szczęścia, jak i szczerego zaangażowania, żeby nie bać się ryzyka i móc zacząć nowy rozdział. Dwie różne karty — dwa asy — same nic nie znaczą, lecz są skierowane ku sobie, bo dopiero razem dają szansę na wygraną.

 

Co w programie 21. edycji Kina na Granicy?

 

Organizatorzy już zdradzali kilka szczegółów tegorocznego programu. Podczas Kina na Granicy swoją retrospektywę będą mieli m.in. Marcin Dorociński („Róża” „Rewers”, „Boisko bezdomnych”,  „Ogród Luizy”, „Pitbull”, „Krugerandy”, „Jack Strong”, „Ciemno, prawie noc”, „Zabawa zabawa”, „Jeszcze dzień życia”), Marek Koterski („Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „7 uczuć”, „Dom wariatów“, „Życie wewnętrzne“, „Porno“, „Nic śmiesznego“, „Ajlawju“) oraz Jan Švankmajer („Něco z Alenky“ , „Lekce Faust“, „Spiklenci slasti“, „Otesánek“, „Śílení“, „Přežít svůj život“,  „Hmyz“, „Zahrada“, „Byt“, „Don Šajn“ czy „Otrantský zámek“).

 

Wkrótce zostaną ogłoszone kolejne nazwiska twórców, sekcje tematyczne oraz gwiazdy muzyczne i wystawy.

 

Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 27.04-3.05.2019 roku. Od 7 stycznia trwa przedsprzedaż karnetów na festiwal

----------------------

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.

Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.

Więcej na www.kinonagranicy.pl