MIĘDZYRZECKIE REKINY BIZNESU

29 marzec 2021

Uczniowie klas VII i VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu Górnym pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Kseni Sobańskiej przystąpili w grudniu 2020 r. do ogólnopolskiego konkursu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa”. Przez ponad miesiąc inwestowali swoje wirtualne środki w wysokości 20 tys. zł w akcje różnych firm. Stosowali odpowiednie strategie inwestycyjne dostosowane do aktualnej sytuacji zespołu.

Najlepszym szkolnym zespołem okazała się drużyna pod przewodnictwem Kamila Lisa o nazwie KZM, czyli Kawa Z Mlekiem. Kamilowi towarzyszyli koledzy z klas siódmych: Adrian Greń, Maciej Kosiec i Wojciech Loska. Grupa przez długi czas zajmowała pierwszą lokatę w województwie śląskim. Pierwszy etap gry zespołowi z Międzyrzecza udało się ostatecznie zakończyć na siódmym miejscu.

Na uwagę zasługuje fakt, iż placówka z Międzyrzecza Górnego rywalizowała w większości ze szkołami ponadpodstawowymi z całej Polski i osiągnęła najwyższe miejsce spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu szkół powiatu bielskiego, zostawiając daleko za sobą bielskie szkoły ponadpodstawowe.

W marcu rozpoczął się drugi etap gry, w którym młodzi inwestorzy otrzymali 10 tys. zł. Ich zadaniem jest składanie inwestycji w kontrakty terminowe, drużyna przez miesiąc powalczy o finał, w którym do wygrania są już prawdziwe pieniądze.

Jak twierdzą sami uczniowie, podczas gry należy być bardzo cierpliwym i wytrwałym. Zdobywanie coraz większych sum wirtualnych pieniędzy działa na nich niezwykle motywująco i napędza do dalszych działań. Zdarzają im się także trudne momenty, w których trzeba przeanalizować dotychczas stosowaną strategię i tak ją zmodyfikować, aby udało się wyprzedzić inne zespoły.

Przewidywanie skutków i kooperacja z innymi drużynami sprawia im wielką przyjemność. Dzięki uczestnictwu w konkursie mogą przekonać się, czym jest giełda i ryzyko z nią związane.

Uczniowie klas VII i VIII biorący udział w konkursie.