Zaproszenie dio udziału w LIPIE

07 kwiecień 2021

Młodzież tworzy w czasie zarazy!

 

Życie kulturalne w czasach pandemii zostało sparaliżowane. Paraliż nie dotyczy jednak najmłodszej literatury. Po raz trzydziesty dziewiąty odbędzie się bowiem Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” pod patronatem prezydenta Bielska-Białej. Jest to najstarszy konkurs literacki w Polsce, gdyż odbywa się nieprzerwanie od 1983 roku. Co ciekawe – nie ma w nim gradacji nagród. Uhonorowanych zostaje każdorazowo stu młodych ludzi pióra, których teksty znajdą swe miejsce w specjalnie wydanej antologii z najlepszymi utworami „lipowymi”.

Niezwykłe także jest to, że konkurs literacki organizuje – od 38 już lat – spółdzielnia mieszkaniowa, a mianowicie bielska SM „Złote Łany”, którą od ok. 40 lat kieruje prezes Eugeniusz Cebrat! To zapewne jedyny taki przykład zaangażowania spółdzielców w literacki rozwój młodych ludzi z całej Polski.

Laureatami „Lipy” byli m.in. prof. nauk biologicznych (swego czasu najmłodszy profesor w Polsce), poeta Janusz Bujnicki z Wadowic, aktorka Starego Teatru w Krakowie Ewa Kaim, historyk sztuki, autor książek o sztuce, tłumacz, prozaik Maurycy Kulak, dziennikarze Grzegorz Markowski (Szkło Kontaktowe TVN) i Małgorzata Mrowiec (Dziennik Polski), prof. slawistyki UW, pozaik Patrycjusz Pająk, dramaturg, reportażysta i prozaik Artur Pałyga, filmowiec, fotografik i artysta plastyk Sławomir Rumiak, prozaiczka, scenarzystka, scenografka i aktorka Edyta Duda-Olechowska, piosenkarka, pedagog i poetka Aneta Ryncarz (wszyscy z Bielska-Białej), poetka i prozaiczka, laureatka Nagrody Kościelskich Jolanta Stefko z Lipowej, autorka powieści, piosenkarka, bisneswoman Izabela Jagosz, poeta krakowski Mariusz Kusion, polonistka, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Katarzyna Wądolny-Tatar  i wielu innych twórców.

Przegląd po raz 25 ma charakter ogólnopolski. W tym roku organizatorzy – ze względu na epidemię – dopuścili po raz drugi w historii konkursu do przesyłania tekstów przy pomocy poczty elektronicznej. Zachęcają również do pisania o… zarazie. Wystąpili bowiem z takim oto apelem do uczestników konkursu.

– Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na ogłoszony w kraju stan epidemii Wasza twórczość literacka może być bardzo utrudniona. Z drugiej jednak strony – zmaganie z narastającymi uciążliwościami życia w domowej niewoli może stanowić źródło inspiracji. Pod pewnymi względami stan epidemii zaczyna bowiem przypominać stan wojenny, który był doświadczeniem życia naszego pokolenia. Waszym przeżyciem pokoleniowym jest teraz zaraza i wprowadzone przez władze restrykcje i nakazy. Myślimy, że macie szanse, aby sprostać zarazie literacko: ujawnić codzienną tragedię, makabrę i groteskę. Z własnego doświadczenia wiemy, że dobrze w tym celu pisać dziennik. Można też szkicować własne czy cudze przypadki życiowe na bieżąco, aby później zrobić z nich wycyzelowane „perełki literackie” – werystyczne, brutalne lub subtelne opowiadania, błyskotliwe nowele, poetycką prozę. W literackim „zwalczaniu” pandemii ważna jest szybkość, gdyż nawet wspaniałe realia i szczegóły po pewnym czasie odchodzą na zawsze w niepamięć. Ergo: zadbajcie o to, aby – jak mawiał Czesław Miłosz – spisać czyny i rozmowy. Bardzo serdecznie zapraszamy Was do piór i klawiatur. Dla najlepszych znajdzie się miejsce w „lipowej” antologii z setką najcelniejszych prac stu młodych artystów pióra. Wierzymy, że efekt będzie poruszający, co najmniej jak Orkanowy „Pomór” lub „Dżuma” Camusa – czytamy w apelu podpisanym przez organizatorkę „Lipy”  – dyrektorkę Spółdzielczego Centrum Kultury „Best” SM „Złote Łany” – Irenę Edelman.

Adresatem apelu są dzieci i młodzież z Polski i innych krajów, w których żyją młodzi Polacy. W przeglądzie mogą bowiem wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, którzy nadeślą swoje prace literackie pod adresem: Spółdzielcze Centrum Kultury „Best” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Złote Łany”, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Jutrzenki 22 z dopiskiem Lipa’ 2021.

Po raz pierwszy dopuszcza się do udziału w przeglądzie dorosłych, szczególnie byłych „lipowiczów” (ma to związek z przyszłorocznym jubileuszem 40-lecia LIPY). Będą oni sklasyfikowani w osobnej kategorii.

Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne. Ilość prac jest ograniczona do sześciu tekstów. W przypadku utworów prozatorskich lub dramatycznych objętość prac ograniczono do pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków). Warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych utworów (nigdzie wcześniej niepublikowanych) w trzech egzemplarzach (pisanych na komputerze). Utwory należy opatrzyć słownym godłem (pseudonimem); to samo godło należy wpisać do karty zgłoszenia, która jest jedyną informacją o autorze. Do utworu pełnoletni uczestnicy dołączają zgodę na udział w konkursie oraz przetwarzanie i publikację ich danych osobowych (Załącznik nr 2 do karty zgłoszenia). W przypadku osób niepełnoletnich powyższą zgodę wyrażają ich rodzice – opiekunowie prawni (Załącznik nr 1 do karty zgłoszenia). Utwory wraz z załącznikami można również przesyłać pocztą elektroniczną pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – tam też można kierować pytania. Termin nadsyłania prac wraz z kartami uczestnika upływa 4 czerwca 2021 r. Jury pod kierunkiem Tomasza Jastruna wybierze 100 prac 100 najlepszych autorów, które będą opublikowane w „lipowej” antologii. Lista finalistów zostanie ogłoszona na stronie www.sckbest.pl   do 3 września 2021 r. Wręczenie nagród i warsztaty literackie prowadzone przez jurorów odbędą się 23 października 2020 r. Regulamin, karta zgłoszenia z załącznikami oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.sckbest.pl  .

A zatem młodzi literaci – do piór i klawiatur! Może „lipowa” antologia stanowić będzie w tym roku szeroką literacką panoramę czasów zarazy widzianych oczyma młodych Polaków?