Dotacja dla bielskiego pogotowia

09 kwiecień 2021

50 tys. zł dotacji Powiat Bielski przekaże Bielskiemu Pogotowiu Ratunkowemu. Celem jest zakup respiratora do karetki, co pomoże w walce z pandemią COVID-19. Zgodzili się na to radni powiatowi na ostatniej sesji.

Respirator wspomaga lub przejmuje proces oddychania u chorego, a tego typu zaburzenia u pacjentów z COVID-em występują bardzo często. Jak mówi dyrektor bielskiego pogotowia, Wojciech Waligóra obecnie urządzenie jest dużo częściej wykorzystywane, niż przed pandemią koronawirusa. -COVID spowodował to, że praktycznie każdego dnia respiratory które mamy we wszystkich transportowych samochodach i karetkach są w większości używane- mówi dyrektor.

 -Nie wyobrażam sobie, żeby nie znaleźć pieniędzy na taki sprzęt w czasach gdy toczy się walka o zdrowie i życie naszych mieszkańców- mówi krótko starosta Andrzej Płonka.

W takie urządzenie wyposażony jest każdy ambulans bielskiego pogotowia, także pojazdy  służące stricte do transportu. -Respirator, który chcemy wymienić ma już 10 lat. Może nie jest mocno wyeksplatowany, ale poziom wiedzy jest już zupełnie inny. Nowy sprzęt pomoże skuteczniej nieść nam pomoc- mówi dyrektor Waligóra. Koszt respiratora, to ok. 100 tys. zł.