Akcja sprzątania szlaków w majówkę - Czysta Wisła! Szlaki bez śmieci - niech Wisła świeci!

28 kwiecień 2021

Nasiona kwiatów, sadzonki i karmniki za sprzątanie wiślańskich szlaków!

 

Wisła, wzorem innych miejscowości, zachęca do gruntownych, wiosennych porządków. Przede wszystkim na górskich szlakach, na których w ostatnim czasie bardzo zwiększył się ruch, a co za tym idzie – również ilość śmieci. Czas pandemii sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu i górskim wędrówkom, jednak topniejący śnieg odkrył także mnóstwo śmieci, które „turyści” po sobie zostawili.

- Chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy w majówkę wybiorą się na szlaki na terenie Wisły, aby zabrali ze sobą worki i rękawiczki i pozbierali śmieci, jakie na trasie napotkają. Górskie szlaki to nasze wspólne dobro, gdzie wyruszamy, aby pobyć z naturą, w czystym środowisku, a butelki, puszki czy papierki na pewno nam w tym nie pomagają – tłumaczy Tadeusz Papierzyński – kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w wiślańskim urzędzie miejskim.

Akcja potrwa przez 4 dni, od piątku do poniedziałku, czyli przez całą majówkę, kiedy to do Wisły zapewne przyjedzie sporo osób, by zdobyć Baranią Górę, Stożek, Soszów czy inny z okolicznych szczytów. Powstała specjalna mapa punktów, gdzie zebrane śmieci można zostawić. Co więcej – za każdy zebrany worek można otrzymać upominki, które również przysłużą się przyrodzie – nasiona kwiatów miododajnych, sadzonki drzew czy karmniki dla ptaków. Aby dostać taką nagrodę za sprzątanie, wystarczy zdjęcie zebranych worków wrzucić w komentarzu pod postem promującym akcję na miejskim profilu na facebooku a następnie zgłosić się do Centrum Edukacji Ekologicznej po odbiór. Za jeden zebrany worek uczestnik akcji otrzyma opakowanie nasion roślin, za dwa worki sadzonkę świerka a za trzy worki drewniany karmnik lub budkę lęgową.

- Zapewne nagrody same w sobie nie zachęcą do wybrania się w teren, aby śmieci posprzątać, ale niech te upominki, to będzie taka forma podziękowania, a zarazem nauka zachowań proekologicznych i dbania o florę i faunę wokół nas. Warto zasiać fragment łąki kwietnej, zasadzić drzewko czy obserwować ptaki przylatujące do karmnika – dodaje Tadeusz Papierzyński

Do wspólnego sprzątania zachęcamy zarówno turystów, jak i mieszkańców Wisły – najlepiej całymi rodzinami, aby od najmłodszych lat uczyć wspólnego dbania o najbliższe otoczenie. Posprzątania wymagają nie tylko szlaki turystyczne, ale także ścieżki spacerowe, tereny wzdłuż dróg czy brzegi rzek i potoków.  Również uczniów wiślańskich szkół namawiamy, by ruszyli po najbliższej okolicy i dali przykład jak dbać o czystość naszej małej ojczyzny – tłumaczą w wiślańskim magistracie.

 

W worki i rękawiczki należy zaopatrzyć się samodzielnie.

Mapa miejsc, gdzie można zebrane śmieci zostawiać tutaj: https://tiny.pl/rshxt

Jeśli aura pozwoli, akcja zostanie przeprowadzona nie tylko od 30 kwietnia do 3 maja, ale również w kolejny weekend, czyli 7-9 maja.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Wiśle przy współpracy z Wiślańskim Centrum Kultury, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Nadleśnictwem Wisła. Patronat nad całością objęła akcja społeczna Czyste Beskidy.

Pełny regulamin sprzątania znajduje się na stronie https://wisla.pl/media/upload/C/z/Czysta_Wisla_-_regulamin3.pdf